Společnost Aura Uranium podepsala závaznou smlouvu s Londýnskou společností Curzon Uranium Trading ve výši 30 % produkce uranu z jejich uranového projektu Tiris. Začátek provozu projektu v Mauritanii na severozápadě Afriky je očekáváno v příštím roce.

jaderná energie - Odebírání uranu z Tiris dohodnuto - Zprávy (Tiris Uranium Project sample mining Mauritania Aura) 1
Sběr vzorků těžby v Tirisu (Zdroj: Aura)

Smlouva o odběru uranu zahrnuje prodej 308 tun sloučeniny U3O8 z produkce uranu za stabilní cenu s následujícími 693 tunami dostupnými společností Curzon k prodeji za fixní, nebo tržní ceny. Podle australské společnosti Aura, je průměrná cena prodeje uranu dle smlouvy 2222 Kč za kg sloučeniny U3O8 dostatečně nad cenou provozních nákladů projektu Tiris. Stávající spotová cena na trhu s uranem je kolem 1465 Kč za kg.

Výkonný předseda společnosti Aura, Peret Reeve, sdělil, že dohoda o odběru poskytuje společnosti „vysokou míru jistoty“ nad příjmem z pevných cen prodeje, zatímco si „udrží svou vůli vůči rostoucím cenám uranu“ prostřednictvím volby objemu opcí na trhu. „Společnost Aura věří, že se jedná o konstruktivní obezřetné chování společnosti, jako je Aura, v její počáteční fázi vývoje,“ dodal.

Vláda Mauritánie udělila v prosinci licenci na využívání tohoto projektu, včetně zahrnutí vládního zájmu o projekt ve výši 15 %. Společnost předpokládá začátek výstavby na konci tohoto roku. Ačkoliv konečná studie proveditelnosti, jejíž dokončení se předpokládá v únoru 2019, informuje o zpoždění výstavby alespoň o 8 týdnů poté, co byl zjištěn „neočekávaný výsledek“. Ten bude mít vliv na manipulaci s materiálem u některých druhů rudy, sdělila společnost Aura 1. února ve zprávě z posledního čtvrtletí.

Projekt Tiris se skládá z několika důlních částí s mělkými kalotovými ložisky na území Reguibat Craton na severu Mauritánie, poblíž Alžírska a Mali na Sahaře. Celkové zásoby jsou zde 24 milionů kg U3O8. Konečná studie proveditelnosti pro tento jednoduchý „důlní systém“ do hloubky pěti metrů počítá náklady 45 milionů dolarů. Od roku 2020 by mělo být produkováno 400 tun uranu ročně po dobu 15 let.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

jaderná energie - USA připravuje cestu pro HALEU - Zprávy (EBR II INL) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..