Dozorný orgán US Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválil zveřejnění své konečné zprávy a pravidel o poučení se z nehody japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, jež havarovala v roce 2011.

jaderná energie - NRC vydává konečná poučení z Fukušimy - Zprávy (NRC visit to Fukushima Daaichi 2014 NRC) 1
Delegace NRC na návštěvě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z roku 2014 (Zdroj: NRC)

Zásada „zmírňování nadprojektových havárií“ bude vyžadovat, aby americké komerční reaktory udržovaly zdroje a procedury pro chlazení aktivní zóny a bazénů skladování použitého paliva, včetně udržení těsnosti kontejnmentu i během nadprojektových havarijních stavů. K tomu došlo po nehodě, při níž se ocitla elektrárna zcela bez elektrické energie a možnosti odvádět teplo do okolí. Reaktory musí také udržet vybavení, které může spolehlivě měřit úroveň vody v bazénech použitého paliva po nadprojektové havárii a „zachovat zdroje energie“ potřebné k ochraně aktivní zóny, kontejnmentu a bazénů použitého jaderného paliva před vnějšími vlivy.

Mnoho amerických jaderných elektráren musí splňovat podmínky těchto pravidel do dvou let a 30 dnů od jejich zveřejnění ve federálním rejstříku. Podle NRC se tak stane na jaře 2019. Některé elektrárny, které jsou objektem projektu Containment Venting Order z března 2013, mají další rok k dokončení těchto požadavků.

V březnu 2012 učinila NRC objednávky pro bezprostřední po fukušimské zlepšení bezpečnosti ve svých provozovaných komerčních jaderných elektrárnách. 24. ledna sdělil jaderný dozor konečná pravidla aplikovaná v širším měřítku, než v roce 2013, či 2012, nebo v podmínkách zahrnutých v požadavcích na licencování nových jaderných reaktorů. Tato pravidla tedy zahrnují ukončení všech předchozích pravidel, neboť všechny důležité informace jsou zahrnuty v nejnovější verzi. Jakmile budou nová pravidla v platnosti, ta stávající budou zrušena. Nová pravidla také stanoví proces ukončení požadavků pro elektrárny, které jsou permanentně odstavené. Pravidlo také dodatečně stanoví pět podnětů k tvorbě pravidel z července 2011 a částečně řeší šestou petici podanou v květnu 2011.

„NRC a jejich licence pro jaderné elektrárny budou pokračovat v po fukušimském úsilí mimo kontext tvorby pravidel se zahrnutím analýz toho, zdali jsou dodatečné bezpečnostní zlepšení potřebná v reakci na aktuální seismické specifikace a rizika zaplavení,“ sdělil dozor.

NRC sdělil, že jejich zaměstnanci reagovali na veřejné komentáře návrhu pravidel „odstraněním, reorganizací, objasněním a zdokonalením“ několika sekcí. Pravidla byla dokončena v roce 2016.

Ačkoliv komise schválila pravidla, dva z pěti hodnotících (Jeff Baran a Stephen Burns) vyjádřili nesouhlas a dodali, že konečná pravidla nevyžadují licencování k přípravě přehodnocení rizik zaplavení a zemětřesení, založených na aktuálních seismických a hydrologických znalostech.

„Toto pravidlo bylo míněno jako hlavní faktor reakce agentury na jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči v Japonsku,“ sdělil Baran ve svém prohlášení na veřejném zasedání, na kterém NRC potvrdila pravidla. Konečná verze, jak dodal, by měla umožňovat přípravu licencování „pouze pro staré, zastaralé a méně bezpečné elektrárny. Vývoj takových zařízení probíhal před několika desetiletími, v dobách, kdy byl seismologický a hydrologický vývoj na mnohem nižší úrovni, než v dnešních dobách“.

Burns také vyjádřil svůj pohled na konečné pravidlo podporované většinou komise, které by mohlo „významně oslabit“ agenturní akce jako výsledek poučení se z nehody jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

„Jsem především znepokojen postojem, který většina komise přijala ohledně přehodnocených analýz rizik, zajištěných držitelem licence. Pozice je částečně znepokojující vzhledem k tomu, že nehoda jaderné elektrárny Fukušima Dajiči byla přímým výsledkem neschopnosti provozovatele a dozorného orgánu přijmout nová bezpečnostní hodnocení vnějších rizik založených na nejnovějším výzkumu. Zejména výzkumu zaplavení,“ dodal.

Předsedkyně společnosti NRC, Christine Svnicki, hovořila jménem části komise, která hlasovala pro konečné pravidlo. Mezi další členy, kteří hlasovali pro, byli Annie Caputo a David Wright. Svnicki sdělila rozhodnutí o vynechání mnoha ustanovení návrhu pravidla. Tato pravidla nebyla lehce přijata.

„Zejména jsme analyzovali, zdali byly požadavky potřebné pro adekvátní ochranu a poskytnutí finančně zajistitelného a podstatného bezpečnostního přínosu,“ dodali. „Obecně jsme došli k závěru, že požadavky, které již komise uložila na základě nařízení o strategiích zmírňování následků havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, jsou dostačující a žádné nové informace, včetně informací vyvinutých pracovníky, či vypracovaných veřejností, neukazují opak.“

Společnost US Nuclear Energy Institute (NEI) sdělila, že rozhodnutí potvrzuje, že jsou jaderné elektrárny v USA „dobře chráněny“.

„Elektrárny byly navrženy tak, aby vydržely nejtěžší hurikány, zemětřesení a ostatní přírodní hazardy, jaké odborníci předpokládají,“ sdělila organizace z Washingtonu DC. „Po jejich výstavbě byly projekty dofinancovány v hodnotě dalších 4 miliard dolarů (95 miliard Kč), díky kterým bylo postaveno dodatečné vybavení potřebné k zajištění ochrany v rámci extrémních událostí. Těmto situacím se říká „nadprojektové havárie“.“

„Během uplynulých 15 let vykázaly americké jaderné elektrárny koeficient využití 90 %. Ukazuje to na neochvějný závazek společnosti v oblasti bezpečnosti a faktu, že se zaměstnanci a provozovatelé jaderných elektráren věnují této problematice. Elektrárny jsou provozovány vysoce kvalifikovanými profesionály, kteří jsou pod silným dozorem. Také jsou vedeni světovými ukazateli bezpečnosti,“ dodala NEI.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..