Americký dozorný orgán US Nuclear Regulatory Commission (NRC) hledá veřejné připomínky ohledně jejich přezkoumání ekologického čištění mexického uranového dolu Northeast Church Rock. Návrh by umožnil vlastníkovi, společnosti United Nuclear Corporation (UNC) transportovat kontaminovanou zeminu z dolu zařízení v Church Rock.

jaderná energie - NRC hledá fondy pro čištění jaderného dědictví - Zprávy (NE Church Rock uranium mine remediation 2009 US EPA) 1
Sanační práce v uranovém dole Northeast Church Rock, foceno v roce 2009 (Zdroj: EPA)

Uranový důl Northeast Church Rock je přibližně 17 mil (27 km) severovýchodně od města Gullup v Novém Mexiku, v Pinedale Chapter, Navaho. Byl v provozu od roku 1967 do 1982. Během této doby bylo vyvezeno 3,5 milionů tun rudy. Ruda z tohoto dolu byla přepracovaná v závodě Church Rock podle smlouvy se státem Nové Mexiko.

Přepracovací závod byl od roku 1988 pod dvojím dozorem jak NRC, tak také společností Environmental Protection Agency (EPA) podle memoranda o porozumění těchto dvou agentur.

Kolem 200000 tun kontaminované zeminy již bylo odstraněno z obytné oblasti kolem dolu. Ta byla zpět navezena na haldy, kde byla dočasně stabilizovaná do doby, než bude zcela odvezena. UNC nyní chce vykopat přibližně 765000 metrů krychlových důlních odpadů a transportovat je do přilehlého přepracovacího závodu, kde je zařízení na likvidaci hlušiny.

Odpad, splňující limity agentury EPA pro čištění má nižší aktivitu jak 2,24 pCi na gram radia 226 a méně jak 230 mg přírodního uranu na kg. Tento odpad by měl být přemístěn z dolu do místa přepracovacího závodu. Odpad, který obsahuje více jak 200 pCi/g radia 226, nebo více jak 500 mg přírodního uranu na kg bude oddělen a transportován do odděleného zařízení, které má licenci pro nakládání s radioaktivním materiálem. V takovém zařízení bude odpad konečně uložen a nebude převezený do přepracovacího zařízení. Výstavba krytu mezi podkladovými hlušinami a štolami dolu zajistí také zakrytí konečného odpadu z důlní těžby. Návrh je součástí plánu širší akce vyčištění jaderného dědictví. Ten byl již schválen agenturou EPA.

Národní park Navajo pokrývá více jak 27000 čtverečních mil ve státech Arizona, Nové Mexiko a Utah. Žije zde více jak 25000 lidí. Od roku 1944 do 1986 bylo vytěženo přibližně 30 milionů tun uranové rudy z této oblasti. Neustále zde však existuje jaderné dědictví, které zahrnuje více než 500 opuštěných uranových dolů. Federální agentury spolupracují na snížení největšího rizika pro obyvatele lokality Navajo od kontaminace, která může uniknout z opuštěných dolů. Od roku 1994 poskytoval program Superfund technickou asistenci a financování pro posouzení potenciální kontaminace lokalit a vývoji odpovědnosti.

Agentura EPA a její odnož v Navaju identifikovaly 46 z 500 opuštěných dolů pro vyčištění odpadu, snížení dávek gama záření a snížení rizika kontaminace vody. Společnost Northeast Church Rock identifikovala doly s nejvyšší prioritou obnovy, kvůli ochraně obyvatel, žijících v jejich blízkosti.

Agentura EPA má celkovou odpovědnost za založení ekologických standardů pro vyřazení produktů ze zařízení úpravy uranu. Tato odpovědnost vzniká na základě zákona o odpadu ze zařízení pro zpracování uranové rudy. Tento zákon vznikl v roce 1978 a NRC je zodpovědná za licencování a dozor nad produkty z uranu a souvisejícími činnostmi, zahrnujícími také konečné rozebrání.

Veřejnost má čas do 19. dubna komentovat rozsah hodnocení přírodního prostředí dozorným orgánem NRC. Komise následně připraví prohlášení o vlivu na životní prostředí, aby stanovili potenciální vlivy na životní prostředí z navržených činností. Návrh EIS bude zpřístupněn pro veřejnost.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..