Neděle, 29 listopadu
Shadow

Návrhy SMR postupují prostřednictvím kanadského procesu

Dvě následující společnosti – StarCore Nuclear a Terrestrial Energy pokročily do druhé fáze procesu výstavby demonstračního bloku malého modulárního reaktoru (SMR) v jednom z kampusu kanadských jaderných laboratoří (CNL).

Vizualizace řezu elektrárny založené na reaktoru IMSR (Zdroj: Terrestrial Energy)

V minulém dubnu CNL přivítaly navrhovaný projekt reaktoru SMR k hodnocení konstrukce a provozu demonstračního projektu SMR na místě, spravovaném CNL.  CNL sdělila, že zahájení procesu hodnocení zahrnuje předkvalifikační stáž, která umožní CNL hodnotit „technické a obchodní zásluhy návrhů, hodnocení finanční životaschopnosti projektu a hodnocení potřebné národní bezpečnosti a požadavků na integritu vybavení.“ Pozvánka zůstane otevřená, sdělily laboratoře CNL. Přitom se očekává, že její úpravy budou probíhat pololetně.

Pozvánka následovala požadavky CNL pro vyjádření zájmu o technologii SMR, spuštěné v červnu 2017, což vyústilo v odpovědi od 80 celosvětových organizací. Bylo zaznamenáno 19 vyjádření zájmu s prototypem demonstračního reaktoru SMR v lokalitě CNL. CNL má za cíl výstavbu nového reaktoru SMR v jejich zařízení v Chalk River do roku 2026.

V aktualizaci pozvánky dne 15. února sdělila CNL, že společnosti StarCore Nuclear a Terrestrial Energy dokončily předkvalifikační testy a byly vyzvány, aby vstoupily do další fáze.

„V těchto fázích bude CNL vyhodnocovat s vyššími technickými nároky navržené koncepty, poskytne posouzení finanční životaschopnosti projektu a hodnocení potřebné národní bezpečnosti a požadavků na integritu systémů,“ sdělila CNL.

Společnost StarCore navrhla vysokoteplotní plynem chlazený reaktor o výkonu 14 MW elektrických, zatímco společnost Terrestrial Energy přispěla jejich integrálním reaktorem s roztavenými solemi o výkonu 195 MW elektrických.

„Dokončení další fáze jedné z kanadských jaderných laboratoří je naplnění jiného důležitého kroku na naší cestě na trh s revolučním pokročilým jaderným reaktorem generace IV,“ sdělil generální ředitel společnosti Terrestrial Energy, Simon Irish. „Jaderná elektrárna s IMSR bude produkovat teplo a bezemisní energii za příznivé ceny, které mohou konkurovat fosilním palivům. Vážíme si hodnocení našeho systému IMSR a těšíme se na úzkou spolupráci s experty z CNL během nadcházející fáze.“

Společnost Global First Power (GFP) s jejich partnery, společnostmi Ontario Power Generation a Ultra Safe Nuclear Corporation již pokročila do druhé fáze procesu a byla také vyzvána k účasti při třetí fázi. Ta zahrnuje předběžné nevýhradní diskuse týkající se uspořádání půdy, řízení rizik projektu a smluvních podmínek. Tým GFP navrhuje vysokoteplotní, plynem chlazený reaktor o výkonu 5 MW elektrických.

CNL poznamenala: „Tato jednání nejsou známkou schválení projektu a návrhu. Navrhovatel musí splnit dodatečné odborné hodnocení.“

Čtvrtá a poslední fáze realizace projektu zahrne výstavbu, testování, uvádění do provozu, provoz a konečné rozebrání bloku SMR.

„Je důležité poznamenat, že všechny projekty podléhají dozorným procesům a požadavkům. Licenční proces je zcela nezávislý na fázích hodnocení CNL,“ dodaly laboratoře.

Kanadský jaderný dozor Canadian Nucelar Safety Commission provádí předběžné hodnocení návrhu dodavatele deseti malých modulárních reaktorů s výkonem od 3 do 300 MW elektrických. Jedná se o  volitelnou službu hodnocení jaderných elektráren navržených na základě dodavatelské reaktorové technologie.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..