Společnost Hitachi sdělila, že chce pokračovat v diskusích ohledně výstavby nového jaderného bloku v elektrárny Wylfa Newydd na severu Walesu. Vláda bude podporovat tyto diskuse, dodala premiérka Theresa Mayová.

jaderná energie - Mayová informuje o pokračování Hitachi v diskusích o výstavbě elektrárny Wylfa Newydd - Zprávy (Wylfa Newydd CGI High res courtesy Horizon.bmp) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Wylfa Newydd (Zdroj: Horizon)

V lednu společnost Hitachi oznámila, že pozastaví práce na plánování výstavby dvou bloků pokročilých varných jaderných reaktorů kvůli vzrůstajícím nákladům na výstavbu a nemožnosti dohodnout se na financování s britskou vládou.

Japonská společnost vyjednávala s vládou od června ohledně financování projektu, který je stavěn jejich dceřinou společností Horizon. Vláda sdělila, že Hitachi s podmínkami nesouhlasila.

Rozhodnutí bylo provedeno z pohledu finanční racionálnosti soukromého podniku. Hitachi sdělila, že rozhodnutí bude stát 2,3 miliardy eur (59 miliard Kč) a dalších 2,3 miliardy eur je vymezeno na „mimořádné ztráty“.

„Nabídli jsme společnosti Hitachi podpůrný balíček,“ sdělila Theresa Mayová. „Nabídli jsme takový podpůrný balíček, jaký předchozí vláda nechtěla akceptovat. Jedná se o jednu třetinu kapitálu, přičemž cena elektřiny nesmí přesáhnout 75 liber za MWh (2190 Kč za MWh).“

„Koneckonců, nemůžeme dosáhnout dohody mezi všemi stranami v této části a společnost Hitachi se rozhodla na základně této ekonomiky pozastavit projekt.“

Prezident společnosti Hitachi, Toshiaki Higashihara sdělil na tiskové konferenci, že společnost by měla zvažovat „rozmrazení“ jejich plánů výstavby jaderné elektrárny Wylfa Newydd v případě, že vláda Spojeného království umožní demonstrovat životaschopnou finanční strategii.

Podle japonské průmyslové skupiny Atomic Industrial Forum sdělil pan Higashihara, že pro obnovení projektu bude třeba vytvořit hodnocení „procesů a nákladů spojených s bezemisní energetikou“.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..