Společnost NRG zajistila testování materiálů, zahrnujících grafit, pro klíčové komponenty integrálního solného reaktoru společnosti Terrestrial Energy (IMSR). Testování proběhne v reaktoru s vysokou hustotou toku neutronů v nizozemském Pettenu dle dohody oznámené 5. února.

jaderná energie - Materiály pro IMSR budou testovány v Pettenu - Zprávy (IMSR core unit Terrestrial Energy) 1
Vizualizace jaderného reaktoru IMSR (Terrestrial Energy)

Dohoda ukáže jak společnost NRG poskytuje expertní technické služby pro podporu testování materiálů společnosti Terrestrial Energy pro vnitro reaktorové komponenty reaktorů generace IV. Služby společnosti NRG zahrnují technické poradenství testování návrhu a přípravy ozařování testovacích vzorků v reaktoru s vysokou hustotou toku neutronů. Také zajišťuje služby po ozařování vzorků a jejich následného hodnocení.

„NRG má desítky zkušeností s kontrolovaným ozařováním a vyhodnocováním paliva a materiálů pro inovativní reaktory generace IV,“ sdělil generální ředitel společnosti NRG, Huub Cuijpers. „Inovativní reaktory generace IV mají skutečně transformační potenciál a solný reaktor společnost Terrestrial Energy je slibným návrhem.“

Simon Irish, generální ředitel společnosti Terrestrial Energy popsal testovací kapacitu společnosti NRG v Pettenu jako světovou třídu. „S výhodami zařízení s vysokou hustotou toku neutronů a jasnými odbornými znalostmi společnosti NRG očekáváme časově efektivní materiálové testování a kvalifikaci materiálů, která podpoří návrh a dozorné aktivity spojené s pokročilým reaktorovým návrhem IMSR,“ dodal.

Reaktory s roztavenými solemi používají palivo rozpuštěné v roztavené fluoridové, či chloridové soli, která funguje jako palivo i chladivo zároveň. Tohle znamená, že takový reaktor nemůže trpět nehodou se ztrátou chladiva, vedoucí k roztavení aktivní zóny. Reaktorový systém společnosti IMSR zahrnuje primární reaktorové komponenty, zahrnující hlavní výměníky tepla do sekundárního okruhu čisté soli v uzavřené a vyměnitelné reaktorové nádobě. Je navržen jako modulární reaktor pro výrobu v továrnách a může být použitý pro výrobu elektřiny a průmyslového procesního tepla.

Společnost Terrestrial Energy v roce 2017 dokončila první fázi nového kanadského předlicenčního hodnocení návrhu dodavatele reaktoru IMSR a společnost plánuje předložit žádost o certifikaci návrhu, nebo stavebního povolení pro reaktor IMSR-400 do konce roku 2019 dozornému orgánu Spojených států (US NRC). Společnost a kanadské jaderné laboratoře uvažují o proveditelnosti umístění komerční elektrárny poblíž řeky Chalk River.

Společnost také podepsala dohodu o spolupráci na vývoji návrhu s americkou národní laboratoří Oak Ridge a s britským institutem jaderných technologií Dalton. V roce 2017 společnost podepsala zakázku s univerzitou New Brunsvick pro ověření prací o návrhu IMSR. Požádala o úvěr v hodnotě 1,2 miliardy amerických dolarů (27,4 miliardy Kč) na podporu financování projektu licencování výstavby a uvedení do provozu prvního amerického reaktoru IMSR. Tento návrh by měl mít výkon 190 MW elektrických. Dohoda o výstavbě prvního amerického reaktoru IMSR byla podepsaná se společností Energy Northwest v březnu 2018. Ten má být postaven v národních laboratořích Idaho.

V březnu 2018 společnost Terrestrial Energy podepsala dohodu o technických službách s evropskou komisí Joint Research Center (JRC) z Karlsruhe, Německa. Podle této zakázky zajistí JRC potvrzující studii paliva a směsi soli primárního chladiva pro reaktor IMSR.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..