Francouzský prezident Emmanuel Macron sdělil 7. února, že země rozhodne kolem roku 2022 o tom, zda státem vlastněná společnost EDF bude stavět nové jaderné reaktory.

jaderná energie - Macron sdělil, že se Francie rozhodne stavět nový EPR reaktor kolem roku 2022 - Zprávy (1x 1) 1
Francouzský prezident Emmanuel Macron (Zdroj: bloomberg.com)

Kvůli zpoždění a překročení rozpočtu na třetím bloku jaderné elektrárny Flamanwille, který je stavěn společností EDF na severu Francie se Macronova vláda prozatím nezavázala k výstavbě nových jaderných reaktorů, které by jednoho dne nahradily stávající odstavované.

„O budoucnosti francouzského reaktoru EPR se rozhodneme kolem roku 2022. Tato skutečnost bude také záviset na výsledcích studií a jakémkoliv dalším postupu práce,“ sdělil Macron během debaty s mladými lidmi z regionu Saone-et-Loire.

V listopadu Macron sdělil, že Francie může snížit podíl jádra v jejich energetickém mixu z dnešních 70 % na 50 % do roku 2035. Dodal, že rozhodnutí závisí na výstavbě nových jaderných elektráren. Toto rozhodnutí bude přijato v polovině roku 2021.

Dodal, že reaktor EPR musí být částí balíčku technologických možností budoucnosti a Francie musí zůstat průmyslovou kapacitou pro výstavbu nových jaderných reaktorů.

Pan Macron sdělil, že Francie by potřebovala jejich EPR technologii kvůli „otázkám suverenity“ a sdělil, že vláda a státem řízená společnost EDF budou pracovat společně na „otázkách průmyslové kapacity“ jaderného sektoru a „ekonomické optimalizaci nového reaktorového modelu“.

Energetický plán země, publikovaný v lednu, vyžaduje výstavbu dalších 4 až 6 jaderných reaktorů, zahrnující dva bloky v jaderné elektrárně Fessenheim. Stávající provozované bloky zde mají být odstaveny do roku 2023, aby byl splněn limit na kapacitu jaderné energetiky do 63,2 GW.

Plán uvádí, že 14 reaktorů by mělo být odstaveno do roku 2035, ale další rozhodnutí budou založena na „vývoji spotřeby elektrické energie a jejím vývozu, vývoji obnovitelných zdrojů energie, zjištění nalezení dozorného orgánu ASN a prioritě zajištění bezpečných dodávek elektrické energie“.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..