Zatímco již bylo dokončeno mnoho práce na decommissioningu zničené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, musí Japonsko zajistit jejich připravenost pro budoucí výzvy, jakými jsou například vyzdvižení palivových souborů a jejich součástí. Sdělila to mise mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - MAAE vydává zprávy o pokroku ve Fukušima Dajiči - Zprávy (IAEA fourth mission to Fukushima Daiichi November 2018 J Donovan IAEA 1) 1
Členové týmu mise v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči (Zdroj: J Donovan/IAEA)

Tým expertů z MAAE provedl čtvrtou revizní misi japonského úsilí o decommissioning jaderné elektrárny Fukušima Dajiči japonskou elektrárenskou společností Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Agenturní mise se uskutečnila mezi 5. a 13. listopadem 2018. V týmu bylo 13 starších odborníků, z nichž bylo devět z agentury a čtyři zbylí z Indonésie, Ruska, Spojeného království a Spojených států.

Mise, která následovala dvě předchozí hodnocení v roce 2013, a jedno z roku 2015 vyhodnocovalo širokou škálu problémů ve Fukušimě. Tým prozkoumal pokrok od mise z roku 2015. Současnou situaci na elektrárně a budoucí plány v oblastech, jako jsou vodní hospodářství, odstranění použitého palivových souborů, vyzvednutí palivových kousků, správa radioaktivního odpadu a na závěr institucionální a organizační záležitosti. Mise byla prováděna na základě bezpečnostních standardů mezinárodní agentury, technických pokynů a ostatních relevantních osvědčených postupů a praktik, cílených na pomoc japonské vládě, která provádí její střednědobé a dlouhodobé vyřazování od prvního do čtvrtého bloku.

Tým předložil jejich předběžnou zprávu na závěru mise 13. listopadu. Jejich konečná zpráva dorazila japonským úřadům 30. ledna a obsahuje dodatečné detaily a podrobnosti předběžného shrnutí.

„Od března 2011 se řešení situace poškozených bloků jaderné elektrárny Fukušima Dajiči posunuje směrem k vyřazení z provozu při zajištění bezpečnosti pracovníků a obyvatelstva. Tato úloha je neustále velmi náročná, riskantní a vyžaduje zdroje, odhodlání a inovace k řešení jednoduché situace,“ sdělil tým MAAE. „Tým zkoumající stav Fukušimy se domnívá, že byl již dokončen významný pokrok, jehož cílem je posunout elektrárnu z nouzové situace do stabilní. To může umožnit zaměřit více zdrojů na detailní plánování a implementaci decommissioningu celého zařízení s ohledem na rozšířené úvahy do konce vyřazování.“

Tým mise poznamenal: „Organizace, zavedená japonskou vládou má jasné úlohy a povinnosti hlavních účastníků. To umožňuje mnohem efektivnější plánování a implementaci správy radioaktivních materiálů a rozebírání jaderné elektrárny.“

Tým MAAE také uvedl, že každodenní aktivity v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči jsou „dobře naplánované“ a revizní tým zaznamenal mnoho zlepšení od předchozí mise z roku 2015. Zlepšení byla zejména v oblastech správy vody a práci na ukládání pevného radioaktivního odpadu. Pracovní podmínky byly na zařízení také zlepšeny, dodali.

„Strategie snižující riziko je nyní zaváděna tempem, který odpovídá významu dané situace specifické pro danou lokalitu,“ sdělil tým, přičemž poznamenal zlepšení procesu odstraňování použitého jaderného paliva ze třetího bloku a následně z prvního a druhého bloku. Tým také sdělil, že TEPCO by mělo zajistit dostatečné ukládací prostory pro použité jaderné palivo ze všech 6 bloků. Rovněž doporučuje, aby zde bylo „jasné zavedení plánů posilující jadernou bezpečnost“ ještě před vyvezením paliva z bloků. „I když bylo dosaženo významného postupu práce v odhadu distribuce palivových zbytků uvnitř reaktorových budov na prvním až třetím bloku, je známo, že ještě musí být dokončeno mnohé.“

Tým sdělil, že otázka správy vody je „kritická k zajištění aktivit na rozebírání jaderné elektrárny“.

„Vezmeme-li v úvahu výzvy vztažené k bezpečnému rozebírání jaderné elektrárny, vyzval revizní tým MAAE Japonsko k další přímé práci na programu a projektu správy a struktuře souvisejících organizací pro komplexní a plánované dokončení rozebírání elektrárny.“

Tým sdělil: „Zavedení bezpečného decommissioningu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči je jedinečná komplexní úloha a očekává se, že bude trvat několik desetiletí. Revizní tým MAAE se domnívá, že to bude vyžadovat nepřetržité propojení s akcionáři, řádné řízení znalostí a prospěch z rozsáhlé mezinárodní spolupráce.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..