Kolská jaderná elektrárna v Rusku dokončila druhé hodnocení World Association of Nuclear Operators (WANO). Mise se konala od 11. do 15. února a byla zajištěna moskevským centrem WANO.

jaderná energie - Kolská jaderná elektrárna dokončila druhé hodnocení WANO - Zprávy (WANO team for Kola plant peer review February 2019 Rosatom) 1
Tým WANO, hodnotící Kolskou jadernou elektrárnu (Zdroj: Rosatom)

Jaderná elektrárna Kola disponuje čtyřmi reaktory VVER-440. První dva bloky jsou návrhu V-230 a zbylé dva jsou modernější V-213. Všechny čtyři bloky již získaly provozní licenci k provozu až do roků 2033, 2029, 2027 a 2039.

Ruská státní korporace Rosatom sdělila, že hodnocení chválilo pokrok učiněný v elektrárně v oblastech pro zlepšení doporučených při hodnocení v roce 2017. Tyto oblasti se týkaly organizace práce, administrace, provozu, chemické a inženýrské podpory, havarijní připravenosti, oprav, provozní zkušenosti a radiační ochrany.

Hodnotící tým zahrnoval specialisty z Ruska a Ukrajiny a byl vedený Evgenyem Khromovskikhem, poradcem moskevského centra WANO.

„Jaderná elektrárna Kola se hodně snažila při přípravě na toto hodnocení a výsledky tomu odpovídají. Jsme přesvědčeni, že vše, co bylo uděláno na jaderné elektrárně, je výsledkem systematického přístupu k práci, která byla dobře naplánovaná a organizovaná,“ dodal Khromovskikh. Elektrárna je „na dobré cestě“ při vývoji a údržbě udržitelného a bezpečného provozu svých bloků, dodal.

Hodnotící tým sledoval provoz elektrárny, provedl rozhovory s manažery a personálem a analyzoval dokumentaci. Následně po jejich kontrole bude připravena a předána zpráva vedení elektrárny.

Kolská elektrárna je provozována Rosenergoatomem, provozovatelem ruských jaderných elektráren, dceřinou společností Rosatomu. Elektrárna je umístěna 200 km jižně od Murmansku na pobřeží jezera Imandra. Produkuje přibližně 60 % elektřiny Murmanské oblasti.

WANO je nezisková organizace, která není řízená vládou, a která sdílí zkušenosti z provozování provozních zkušeností tak, že jeho členové mohou pracovat společně při zajištění nejvyšší úrovně bezpečnosti a spolehlivosti. Londýnská pobočka WANO pracuje nezávisle na vládě a dozorných agenturách a výhradně jménem a v zájmu svých členů – provozovatelů jaderných elektráren.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..