Evropská unie (EU) a mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) souhlasili na jejich sedmém výročním zasedání starších úředníků k budoucímu posílení spolupráce při výcviku, výzkumu a vývoji.

jaderná energie - Evropská unie a MAAE stanovila priority spolupráce - Zprávy (IAEA EU Senior Officials Meeting 2019 IAEA A Perlin) 1
Starší úředníci EU a MAAE na Lucemburském jednání (Zdroj: IAEA)

Setkání, které se uskutečnilo minulý týden v Lucembursku, ukázalo, jak organizace zkoumají svůj pokrok v celé řadě jaderných aktivit, zejména v oblasti jaderné bezpečnosti, zabezpečení a systému poskytování záruk. Role jaderné energetiky při řešení klimatických změn byla také diskutovaná. Stejně tak byl diskutovaný postup spojený s malými modulárními reaktory a zejména dozornými aktivitami.

EU sdělila, že může poskytovat podporu hodnocení mezinárodní agentury, podporu pokračujícího bezpečnostního zlepšení. Také znovu zdůraznila jejich podporu role mezinárodní agentury při kontrole a sledování implementace Íránských jaderných závazků v rámci společného komplexního akčního plánu.

Asistent generálního ředitele MAAE a šéfkoordinátor, Cornel Feruta, sdělil, že setkání zhodnotilo důležitý vývoj v oblasti společného zájmu a řídilo směr spolupráce pro nadcházející roky. „EU je jedinou z možných partnerů a její podpora a spolupráce s MAAE je vážená,“ sdělil Feruta.

Gerassimos Thomas, náměstek generálního ředitele v generálním ředitelství pro energetiku evropské komise, sdělil, že jaderná bezpečnost a zabezpečení zůstalo „hlavní prioritou“ v EU. „V roce 2018 EU dokončila jejich první aktuální vzájemné hodnocení správy stárnutí jaderných elektráren a výzkumných reaktorů podle novelizované směrnice jaderné bezpečnosti,“ dodal.

Úředníci pochválili „dlouhodobou a plodnou spolupráci“ v obou oblastech výzkumu jak jaderné bezpečnosti, tak také dozorné oblasti. Společné úsilí o řešení sanace životního prostředí ve Střední Asii bude pokračovat po následujících konferencích, sdělili.

Další setkání starších úředníků je očekáváno ve Vídni začátkem roku 2020.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..