Neděle, 29 listopadu
Shadow

EDF očekává rozhodnutí o svarech na EPR bloku elektrárny Flamanwille

Francouzská společnost EDF sdělila na konci ledna, že poskytne aktualizaci plánu a nákladů na výstavbu reaktoru EPR elektrárny Flamanwille, zatímco francouzský dozorný orgán rozhodne, zda je třeba nahradit některé svary na sekundárním okruhu bloku.

První a druhý blok jaderné elektrárny Flamanwille (Zdroj: EDF)

V tlakovodním reaktoru předávají parogenerátory teplo z primárního okruhu do sekundárního okruhu, kde může být využito k výrobě elektřiny. Sekundární smyčka je uzavřeným systémem, ve kterém je vyráběna pára v parogenerátorech a dále je vedena na turbínu. Po zkondenzování páry na vodu se tato voda opět přivede do parogenerátorů.

Problém s kvalitou svarů hlavního sekundárního systému reaktoru EPR v elektrárně Flamanwille na severu Francie v Normandii, byl detekován 21. března minulého roku během počáteční komplexní inspekce. Tu vyžaduje dozorný orgán před zahájením spouštění.

Tyto inspekce zajišťují hodnocení svarů na primárním a sekundárním okruhu a umožňují zhodnotit počáteční referenční stav elektrárny před zahájením provozu. Další odchylky ve svarech na sekundárním okruhu byly následně detekovány.

V minulém červnu společnost EDF sdělila, že bylo nalezeno celkem 33 svarů s nižší kvalitou a bude nezbytné je opravit. Následně bylo dalších 20 svarů převařeno, i když na nich nebyly pozorovány žádné defekty, dodala společnost. V té době EDF revidovala jejich plán spouštění elektrárny s EPR reaktorem. Horké funkční testy, které zajišťují testování vybavení za podobných teplot a tlaků jako během provozu reaktoru, mají být zahájeny v tomto měsíci, i když, podle původního plánu měly původně proběhnout do konce roku 2018. Zavážení paliva do bloku bylo přeplánováno na konec roku 2019 místo konec roku 2018. Společnost také zvýšila cílové náklady na výstavbu elektrárny z 10,5 miliard eur (270 miliard Kč) na 10,9 miliard eur (280 miliard Kč). Tato částka odpovídá sazbě z roku 2015 bez navýšení úroků.

Ve výroční zprávě Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) varoval 29. ledna dozorný orgán, že spuštění jaderného reaktoru může podléhat dalšímu zpoždění, pokud bude třeba opravit ještě nějaké svary. Osm svarů na potrubí sekundárního okruhu, umístěné v těžko přístupných místech, je nyní analyzováno.

Předseda společnosti ASN, Bernard Doroszczuk, sdělil, že dozorný orgán by měl v květnu vydat prohlášení týkající se programu ověřování svarů. „Pokud se ukáže, že osm svarů na sekundárním okruhu bude třeba také opravit, nebude již možné dále splnit tento závazek,“ dodal.

Společnost EDF sdělila, že „zajistí, že společnost ASN tak učiní se všemi potřebnými informacemi pro stanovení souborů a pravidel tohoto programu kontrol.“ Jakmile ASN publikuje svá pravidla, společnost EDF vydá detailní aktualizaci vývoje elektrárny Flamanwille, včetně nákladů potřebných pro její dokončení.

Společnost poznamenala: „Týmy z EDF a jejich průmyslových partnerů mezitím zůstaly plně zmobilizovány pro dokončení zavážení jaderného paliva během čtvrtého čtvrtletí roku 2019, podle stavebního cíle a nákladů EDF pro spouštění, které mají zůstat na hodnotě 10,9 miliard euro (280 miliard Kč).“

Stavební práce na výstavbě elektrárny začaly v prosinci 2007. Blok o výkonu 1650 MW elektrických je stavěný v lokalitě Flamanwille, na severu Francie v Normandii. Zde jsou provozované dva bloky od roku 1986 a 1987. Komerční provoz reaktorů EPR se původně očekával v roce 2013.

Chladné funkční testy, ověřující těsnost primárního okruhu, začaly v prosinci 2017 na třetím bloku elektrárny Flamanwille a byly dokončeny v následujícím měsíci. Testování reaktorové budovy, potvrzující její těsnost, bylo dokončeno v dubnu minulého roku. Horké funkční testy, potvrzující provozuschopnost za provozních teplot a tlaků, měly začít v červnu, ale byly posunuty na konec roku. Na začátku tohoto měsíce společnost EDF sdělila, že tyto testy nyní začnou v únoru.

V prosinci se stal první blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pchin-jin: Taishan) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) prvním komerčně provozovaným blokem na světě. Komerční provoz druhého bloku je naplánován na tento rok. Třetí blok elektrárny Olkiluoto ve Finsku, první stavěný EPR reaktor, dokončil horké funkční testy a je připraven k zavezení paliva. Dva bloky EPR jsou také ve výstavbě v elektrárně Hinkley Point C v Somersetu, Spojeném království.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..