Společnost EDF v roce 2018 dosáhla všech svých finančních cílů a překročila cíle jejich výkonnosti, oznámil minulý týden předseda a generální ředitel společnosti, Jean-Bernard Lévy. Výkon společnosti by měl být „zesílen“ v roce 2019, sdělil během prezentace dosažených výsledků.

jaderná energie - EDF a rok 2018 - Zprávy (Taishan CGN) 1
Pohled na EPR reaktory elektrárny Tchaj-šan v roce 2018 (Zdroj: WNN)

„Vzrůst našich výsledků nastal v roce 2018 a je v souladu s prognózami,“ sdělil Lévy 15. února.

Společnost EDF, která je z většiny vlastněná francouzskou vládou zaznamenala zisky před zdaněním v hodnotě 15,3 miliard euro (392 miliard Kč), o 11,3 % více, než v předchozím roce. Lévy sdělil, že společnost stabilizovala jejich čistý finanční dluh 33,4 miliard eur (856 miliard Kč) na konci roku 2018, posílila svojí bilanci, přehodnotila francouzský jaderný sektor a posílila dodavatelský řetězec. Spouštění prvního EPR reaktoru v elektrárně Tchaj-šan v Číně bylo největším úspěchem revitalizace francouzského jaderného průmyslu, sdělil.

Francouzská jaderná energetika v roce 2018 vyrobila 393,2 TWh elektřiny, což je o 14,1 TWh více, než v roce 2017. Společnost sdělila, že zlepšení odráží skutečnost, že v roce 2017 byla výroba „silně postižena“ výpadky několika reaktorů spojnými zejména s výrobními záznamy elektrárny Creusot, „uhlíkovou segregací“ a dočasného odstavení čtyř bloků jaderné elektrárny Tricastin. V roce 2018 došlo také ke snížení výroby britské jaderné energetiky z 59,1 TWh o 4,8 TWh oproti 2017. Stalo se tak kvůli inspekcím jaderné elektrárny Hunterston B a prodlouženém odstavení Dungeness B, dodala společnost. Třetí a čtvrtý blok skotské jaderné elektrárny Hunterston byly odstaveny v březnu a říjnu, poté, co byly nalezeny trhliny během rutinních inspekcí. Společnost EDF Energy v prosinci sdělila, že v současné době očekává, že se čtvrtý blok vrátí do provozu do konce března a třetí blok do dubna.

Rok 2018 by měl být pamatován kvůli spouštění reaktoru EPR v elektrárně Tchaj-šan. Tento blok byl stavěný společností EDF v partnerství s čínskými společnostmi CGN a kompletně založen na francouzské jaderné technologii s integrací společnosti Framatomme do EDF, dodal Lévy. Společnost Framatomme přispěla 202 miliony euro (5,18 miliardy Kč) do zisků před zdaněním skupiny EDF za rok 2018.

Francouzská vláda v listopadu 2018 oznámila desetiletou strategii na změnu energetiky, jinak známou jako PPE. V té se budou snažit snížit závislost na fosilních palivech, diverzifikovat státní energetický mix a snížit podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny ze 75 % na 50 % do roku 2035. Lévy sdělil, že skupina EDF má v úmyslu stát se vůdcem při změně energetiky a měla by se zaměřit na tři strukturní opatření, a sice posílení dozorného orgánu, optimalizaci organizace skupiny a připravit případy pro výstavbu nových jaderných elektráren ve Francii.

Vláda doporučila společnosti EDF nastínit plán výstavby nových jaderných reaktorů EPR, dodal, a společnost pracuje na přípravě komplexního případu výstavby. V tomto ohledu se budou zaměřovat zejména na konkurenceschopnost, právní a dozorný rámec a předběžné financování. Společnost má za cíl poskytnout vládě podrobný plán do konce léta 2021, aby bylo možné přijmout konečné investiční rozhodnutí.

„S jejich dynamikou bude EDF hrát vedoucí roli při zakládání několikaletého plánu, který poskytne skupině jasný pracovní rámec a možnosti růstu v nadcházejících letech,“ dodal Lévy.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

jaderná energie - Povolení pro Burke Hollow - Zprávy (Burke Hollow exploration UEC) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..