Elektrárenská společnost Kyushu Electric Power Company oznámila 13. února své rozhodnutí nespouštět druhý blok jejich japonské jaderné elektrárny Genkai, umístěné v prefektuře Saga. Blok se stal desátým provozovaným blokem v Japonsku, o kterém je rozhodnuto, že bude vyřazen kvůli nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

jaderná energie - Druhý blok jaderné elektrárny Genkai bude rozebrán - Zprávy (Genkai units 1 4 Kyushu) 1
Jaderná elektrárna Genkai se svými čtyřmi bloky (Zdroj: Kyushu EPC)

Společnost sdělila, že její správní rada rozhodla na zasedání 13. února, že druhý blok jaderné elektrárny Genkai, tlakovodní reaktor o výkonu 559 MW elektrických, nebude znovu spouštěn. Tento blok byl v komerčním provozu od března 1981. Reaktor byl odstaven po nehodě jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 kvůli kontrolám a hodnocení.

Podle japonských revidovaných předpisů má japonský reaktor předpokládanou životnost 40 let. Rozšíření však může být uděleno pouze jednou a to na maximálně 20 let. Délka prodlouženého provozu bude záviset na náročných bezpečnostních požadavcích.

Druhý blok jaderné elektrárny Genkai dosáhne své 40leté provozní životnosti v březnu 2021. Kvůli rozšíření provozní licence, by musela společnost Kyushu podat žádost do konce března 2020. Společnost sdělila, že „zvažuje předložení této žádosti na zajištění následujícího používání existujícího jaderného zařízení“.

Nicméně však společnost Kyushu také poznamenala, že je v Japonsku nedostatek půdy, kde by mohlo být postaveno dodatečné bezpečné zařízení, tak, aby splnilo nové požadavky jaderného dozoru. „Vyhlídky na výstup elektrárny a její zbývající komerční provoz vedly k rozhodnutí nezahájit schvalovací proces prodloužení životnosti druhého bloku elektrárny Genkai,“ sdělila společnost 12. února.

Společnost Kyushu sdělila, že blok „hraje významnou roli při poskytování stabilní elektřiny a udržování její nízké ceny a díky tomu významného příspěvku vývoje ekonomiky společnosti Kyushu.“ Během svého provozu elektrárna vyrobila přibližně 120 TWh elektřiny.

Společnost sdělila, že nyní začne procedura rozebírání druhého bloku s vazbou na první blok, jehož vyřazování již bylo ohlášeno.

Výsledkem svého rozhodnutí vyřadit druhý blok se společnost Kyushu rozhodla nechat čtyři ze 7 bloků v provozu. Těmito jsou třetí a čtvrtý blok Genkai a první a druhý blok Sendai.

Dodali: „Jaderná energetika je ve vládním strategickém energetickém plánu považovaná za důležitý zdroj energie z mnoha faktorů jako například energetická bezpečnost a boj proti globálnímu oteplování. Usilujeme o to, aby pokračovala výroba elektřiny ve čtyřech blocích, zatímco budeme zvyšovat prioritu zajištění bezpečnosti a jejich zabezpečení.“

V polovině roku 2015 ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslová agentura pro přírodní zdroje a energetiku revidovali účetní stanovení v energetickém zákoně. Podle toho mohou elektrárenské společnosti počítat náklady na rozebírání elektrárny ve splátkách až do 10 let, namísto jednoho roku, jak tomu bylo předtím. Toto opatření na obnovení nákladů mělo za cíl podpořit vyřazení starších a malých bloků.

Formulace tohoto systému vyvolala oznámení, že pět z japonských menších provozovaných reaktorů by mělo být rozebráno. Ty zahrnují první a druhý blok jaderné elektrárny Mihama, provozované společností Kansai Electric Power, jeden blok elektrárny Tsuruga, provozované japonskou Atomic Power Company, stejně jako první blok elektrárny Genkai, provozované společností Kyushu a první blok jaderné elektrárny Shimane od společnosti Chugoku Electric Power.

V prosinci 2017 společnost Kansai oznámila, že nebude žádat povolení o znovuspuštění prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Ohi v japonské prefektuře Fukui. Dva tlakovodní reaktory o výkonu 1175 MW elektrických jsou prvními dvěma reaktory, které se budou rozebírat po událostech z března 2011. Vláda také v prosinci 2017 formálně oznámila své rozhodnutí o rozebrání prototypového rychlého množivého reaktoru Monju. V březnu 2018 společnost Shikoku Electric Power Company oznámila, že by měl být vyřazen druhý blok jejich jaderné elektrárny Ikata v prefektuře Ehime.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..