Ruská státní jaderně energetická korporace Rosatom a ruská státní akademie věd budou spolupracovat na společném technickém výzkumu a inovativních aktivitách v oblastech zahrnující jadernou energetiku, medicínu a ostatní oblasti jádra. Dohoda byla podepsaná 7. února.

jaderná energie - Dohoda spolupráce mezi Rosatomem a ruskými akademiemi - Zprávy (Rosatom RAS agreement Feb 2019 Rosatom) 1
Sergeev (vlevo) a Likhačev (vpravo) při podepisovací ceremonii (Zdroj: Rosatom)

Dohoda o spolupráci byla podepsaná generálním ředitelem společnosti Rosatom, Alexejem Likhačevem, a prezidentem ruské akademie věd, Alexandrem Sergeevem během společného setkání na ruských dnech vědy. Podle dohody budou partneři spolupracovat při organizaci výzkumu a vývojových aktivit cílených na poskytnutí technologických pokroků v různých sektorech domácího průmyslu, stejně jako tvorbě a vývoje interdisciplinárního vědeckého a technologického centra a organizací. Také budou společně vyvíjet strategické plánovací dokumenty, zlepšovat technický a vědecký dozor a legislativní stránku věci. Zajistí expertní zhodnocení vědeckých a technických projektů a poskytnou vědecké konzultace.

Rosatom sdělil, že hlavní oblasti spolupráce jsou: Vývoj laserových technologií a částicových urychlovačů, vytvoření moderního diagnostického vybavení, jaderná medicína, radioterapie, kontrolovaná termonukleární fúze, jaderná energetika budoucnosti, nové materiály, jaderný palivový cyklus a uzavírání jaderných elektráren, bezpečnost jaderných zařízení, životní prostředí a radioaktivní odpad, moderní superpočítače, databáze, aplikační balíčky, rentgenová astronomie a jaderná planetologie.

Likhačev sdělil, že společné aktivity mezi Rosatomem a akademiemi mohou posílit světové „vůdcovství“ a umožnit vytvoření nových technologií, které mohou tvarovat budoucí ruský jaderný průmyslu. „V rámci dohody hodláme rozšiřovat svou práci do celého spektra pokročilých vědeckých výzkumů. Nejdůležitější směr naší spolupráce bude zajištění základního i rozšířeného a aplikovaného výzkumu, který bude zahrnovat zájmy vývoje jaderného průmyslu. Budeme pracovat společně na vytvoření budoucího jaderného průmyslu, výrobě nových materiálů a nových technologií ozařování,“ dodal.

Sergejev poznamenal, že existuje „bohatá historie“ spolupráce mezi akademií věd a jaderným průmyslem. „Všechny hlavní projekty ve vojenské oblasti a oblasti mírového využívání jádra, byly zajištěny společně díky vědcům a specialistům, kteří velkou měrou zajistili jejich včasnost a úspěch,“ dodal.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..