21. února 2019 proběhlo v Poslanecké sněmovně ČR Mezinárodní energetické fórum, během nějž se diskutovalo o výstavbě nových jaderných bloků v Česku. Akce se účastnil premiér Andrej Babiš, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, čeští poslanci a zástupci dodavatelů jaderných technologií.

jaderná energie - Do realizace projektů Rosatomu je zapojeno přes 25 českých firem - Zprávy (image) 1
Logo společnosti Rosatom (Zdroj: Rosatom)

Prezident Rusatom Overseas (dceřiná společnost Rosatomu zabývající se propagací projektů výstavby jaderných elektráren a center jaderného výzkumu na zahraničních trzích) Jevgenij Pakermanov účastníkům představil dnešní stav zahraničních projektů Rosatomu, modely jejich realizace a úspěšné zkušenosti se spoluprací s českým jaderným průmyslem.

„Rosatom už 60 let aktivně spolupracuje s českými společnostmi v oblasti rozvoje a realizace jaderných projektů. Během této doby v Česku vznikl fakticky samostatný a nezávislý jaderný průmysl. Češi mají mnohaleté zkušenosti s reaktory VVER, které jsou úspěšně provozovány v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany. V současnosti se přes 25 českých firem účastní realizace projektů Rosatomu. Velmi si této spolupráce ceníme a plánujeme ji rozvíjet i nadále,“ řekl Pakermanov.

Český průmysl měl významný přínos pro výstavbu inovativních reaktorů VVER-1200 generace III+. První blok tohoto typu byl spuštěn v únoru 2017 v Novovoroněžské jaderné elektrárně.

Za posledních 12 let Rosatom uvedl do provozu 14 bloků jak v Rusku, tak v zahraničí. Nyní má v různé fázi realizace 42 bloků po celém světě, včetně Maďarska, Finska a Běloruska.

„S každým rokem přibývají reaktorům VVER-1200 generace III+ nové reference a díky zkušenostem s jejich sériovou výstavbou po celém světě je možné přesně spočítat náklady i termíny jejich výstavby. V této věci budou kompetence Rosatomu rok od roku narůstat a získávané zkušenosti mohou být využity v jakékoliv evropské zemi s maximálním možným zapojením českého průmyslu,“ řekl Pakermanov.

Zdroj: Tisková zpráva 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..