Zatímco uvádění do provozu některých komponent a technologických systémů nového sarkofágu nad Černobylem (New Safety Confinement – NSC) probíhá v plném proudu, mnoho systémů je již v provozu.

jaderná energie - Confinement nad Černobylem začíná fungovat - Zprávy (Chernobyl NSC system tests January 2019 ChNPP) 1
Pracovníci testují některé z technologických systémů NSC (Zdroj: SSE ChNPP)

NSC je největší pohyblivou pozemní stavbou s rozpětím 257 m a délkou 162 m. Tato struktura je 108 m vysoká s celkovou hmotností 36000 tun. Bude to bezpečné uzavření místa s nehodou černobylského jaderného reaktoru. Životnost tohoto zařízení je 100 let a umožní eventuální demontáž stávajícího sarkofágu z roku 1986 a možnost efektivní správy radioaktivního odpadu. NSC je navržena tak, aby vydržela teploty od -43 °C do +45 °C, tornádo úrovně 3 a zemětřesení o šestém stupni Richterovy škály.

Kvůli rozsáhlým rozměrům byla konstrukce postavena ze dvou polovin, které byly zdviženy a úspěšně spojeny dohromady v roce 2015. Proces posunutí celé klenuté konstrukce z místa složení na konečné místo nad čtvrtý blok, byl dokončen 29. listopadu 2016.

Konečná stěna slouží jako přepážka mezi kontaminovanou oblastí kolem bloku a zůstávající strojovnou. Stěny konstrukce vytvořené ukrajinskou společností PJSC Ukrenergomontazh v říjnu 2016 posílily stávající zařízení a utěsnila NSC od přírodního prostředí, přičemž také zabránila šíření radioaktivních materiálů do čistých oblastí.

Ventilační systém NSC bude zajišťovat dodržení vlhkosti vzduchu na úrovni nižší jak 40 %, aby ocelová struktura korodovala co nejméně. Tlakové rozdíly zabrání uvolnění radioaktivního prachu a dalších částic.

Konstrukce NSC byla postavena konsorciem Novarka. Konsorcium vzniklo spojením francouzských firem VINCI Construction a Boygues Construction.

Státní specialista Enterprise ChNPP sdělil, že nyní probíhají před spouštěcí aktivity, částečné a integrální testy vybavení a technologických systémů NSC.

Pracovníci Novarky a SSE ChNPP nedávno provedli integrální testy radiačního monitorovacího systému, zálohového napájení a protipožárních systémů NSC. Během testů byly simulovány některé nouzové situace. Během nichž byla také kontrolovaná odezva jednotlivých systémů.

Před závěrečnou etapou integrálních testů celého komplexu NSC musí projít mnoho dalších podobných systémů stejnými testy. Společnost SSE ChNPP sdělila jejich plány na zajištění 72hodinového testovacího provozu, během kterého bude vybavení testováno za provozních, navrhovaných podmínek. Po dokončení testů a zkušebního provozu bude společnost SSE ChNPP vyžadovat získání povolení k pilotnímu provozu a následně k průmyslovému provozu.

Poznamenali, že mnoho systémů NSC, zahrnující zdroje napájení, osvětlení, komunikace, protipožární systém, vytápění, ventilace a vzduchotechniku a také radiační monitorovací systém, zůstaly v provozu během těchto testů.

Společnosti SSE ChNPP a Novarka založily společný tým, který je zodpovědný za provoz vybavení a systémů NSC až do konečného převzetí zařízení zadavatelem zakázky.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..