Belgická národní agentura pro radioaktivní odpad a štěpné materiály (Ondraf/Niras) vyplnila 5. února žádost o výstavbu zařízení pro konečné ukládání nízko a středně aktivního odpadu.

jaderná energie - Belgická agentura pro nakládání s radioaktivními odpady podává žádost o výstavbu zařízení v oblasti Diessel - Zprávy (images) 1
Logo společnosti Ondraf/Niras (Zdroj: indico.cern.ch)

Žádost, vyplněná jaderným dozorným orgánem, Fanc, se týká založení zařízení v lokalitě Diessel na severovýchodě Belgie. Agentura nejprve podala žádost v roce 2013, ale Fanc požádal o nějaké objasnění a doplnění.

Nejdůležitější částí žádosti o licenci je soubor s jadernou bezpečností. Dokument, obsahující více jak 20000 stran, popisuje všechny technické a vědecké argumenty, které demonstrují bezpečnost zařízení.

Odpad pro uložení v zařízení bude zahrnovat provozní odpad z jaderných elektráren jako například filtry a odpad spojený s čištěním vody, rozebíráním jaderného zařízení, ochrannými oděvy a zařízením pro údržbu.

Jakmile Fanc posoudí žádost za kompletní, předloží ji vědeckému shromáždění pro ionizující záření, nezávislému útvaru, jehož členy mají odborné znalosti v radiační ochraně.

Zařízení také vyžaduje povolení od vlámské vlády a úřadu pro životní prostředí.

Podle agentury Ondraf/Niras může být povolení k výstavbě vydáno v polovině 20. let a první uložený odpad by zde mohl být už v roce 2024.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..