Silná domácí průmyslová základna je nezbytná k umožnění americkým společnostem dokončit zámořské obchody, sdělil prezident Donald Trump na setkání 12. února.

jaderná energie - Americký jaderný průmysl usiluje o prezidentskou podporu - Zprávy (The White House USA 2017 The White House Shealah Craighead) 1
Bílý dům (Zdroj: The White House/Shealah Craighead)

Zástupci společností zahrnujících Centrus Energy, Exelon, General Electric, Lightbridge, NuScale Power, TerraPower, Westinghouse a X-energy byli pozváni do bílého domu, aby diskutovali o otázkách spojených s jadernou energetikou. Setkání schválil Jack Keane, spoluzakladatel a ředitel mezinárodní organizace IP3, která pracuje na integraci amerického průmyslu do vývoje a provozu mírového a bezpečného jaderného zařízení v celosvětovém měřítku prostřednictvím veřejných a soukromých iniciativ a amerických průmyslových partnerů.

Vedoucí pracovníci, kteří se zúčastnili tohoto setkání, uvedli, že americký jaderný průmysl pomáhá tím, že přináší silnou obranu proti proliferaci, bezpečnost a vysoké standardy zabezpečení na celosvětový trh. Také diskutovali ohledně síly jaderných dodávek z různých částí amerického průmyslu, a jakým způsobem mohou tyto stránky přispět domácí průmyslové základně, která umožnuje americkým společnostem soutěžit a vyhrávat zámořské obchody.

„Energetický průmysl reprezentuje kritickou infrastrukturu v jakékoliv zemi a my si ceníme příležitostí sdílet naše vědění a tím udržet vedoucí pozici spojených států na tomto celosvětovém poli,“ sdělil Seth Grae, prezident a generální ředitel společnosti zabývající se jaderným palivem, Lightbridge. „Ceníme si silné podpory jaderně energetického průmyslu ze strany administrativy. Také souhlasíme, že silná průmyslová základna, která je spojena s naší národní bezpečnostní a ekonomickou politikou, se připravuje na pokročilé inovativní technologie, moderní infrastrukturu a nejvyšší úroveň lidského života,“ dodal.

Podle Axia sdělil úředník z bílého domu, že prezident „opakovaně“ hovořil s vysloužilým americkým armádním generálem Kaynem. Stejná zpráva poznamenala, že možnost poskytnutí cesty k jaderné energetice Saúdské Arábie může být poznámkou pro diskuse na vedlejším setkání „v rámci větší diskuse na téma jak zajistit vyšší míru konkurenceschopnosti Spojených států“. Celková dohoda o jaderném palivu, jinak známá jako „123 agreement“ mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy bude potřebná před umožněním jakéhokoliv vývozu americké technologie, či vybavení.

Jordánsko podepsalo dohodu se společnostmi Spojených států ohledně malých modulárních reaktorů. Těmi jsou například NuScalePower a X-energy. Tyto dohody však budou vyžadovat dodatečné plno rozsahové dohody se Spojenými státy předtím, než bude umožněn vývoz jakékoliv technologie. Generální ředitel společnosti X-energy, Clay Sell, sdělil, že byl „potěšen“ se spojením jeho následujícího generálního ředitele na setkání s Trumpem. „Jak se zvyšuje světová populace a ekonomika expanduje, budeme čelit mnoha energetickým krizím,“ sdělil. „Nemůžeme jednoduše dělat to, co bylo děláno vždy, a musíme znovu vyzdvihnout světové jaderné vůdcovství pro naše vlastní energetické zabezpečení, národní ochranu a zajištění nejvyšších standardů světové bezpečnosti. Podporujeme prezidenta a jeho výzvu k výhře světového jaderně technologického závodu.“

Podle internetových novin Bloomberg účastníci souhlasili, že může být ohrožena národní bezpečnost Spojených států, jelikož by jim nezůstala pozice předního vývojáře civilních jaderných elektráren. Jak stárne domácí základna jaderných elektráren, zdá se jedinou možností jak zajistit pokračující vzestup amerického jaderného průmyslu export. Trump byl „uzavřený a podezíravý“ ke sdělení účastníků.

V rozhovorech po setkání generální ředitel společnosti Exelon, Chris Crane, sdělil: „Na zemi existuje soutěž a my se jí chceme zúčastnit. Existuje zde velká perspektivní nabídka pracovních pozic z oblasti výroby, provozu a inženýringu, která může podpořit naší účastí v této soutěži. Zejména se pak jedná o silnou roli v mezinárodní ekonomice.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..