Obohacovací společnost URENCO USA oznámila nový program zahrnující výrobu vysoce účinného nízko obohaceného paliva HALEU. Také zvažuje výstavbu specializované jednotky HALEU v zařízení pro obohacování uranu v USA.

jaderná energie - Americká společnost URENCO oznámila aktivity zaměřené na palivo HALEU - Zprávy (Urenco USA) 1
Zařízení Urenco v USA (Zdroj: Urenco)

Palivo HALEU, obohacené na 19,75 % uranu 235 je popsané společností jako podkategorie nízko obohaceného uranu, které bude používáno pro civilní, mírové aplikace v existujících a nových jaderných elektrárnách, stejně jako výzkumných, testovacích zařízeních, či při lékařských procesech výroby radioizotopů. Obohacovací technologie pokročilých plynových odstředivek společnosti URENCO je schopna vyrábět uran o libovolné úrovni obohacení uranem 235. Některá z těchto zařízení jsou licencována k produkci uranu o vyšším obohacení jak 5 %. 5% obohacení je maximální úroveň obohacení paliva pro stávající komerčně provozované jaderné reaktory.

Společnost 5. února oznámila, že „zkoumá výstavbu“ specializovaného zařízení pro výrobu HALEU v obohacovacím zařízení společnosti URENCO USA a postupuje do oblasti projektování a souvisejících licenčních aktivit na podporu tohoto projektu. Dodatečné aktivity společnosti URENCO USA probíhají na podporu krátkodobých dodávek uranu s obohacením lehce vyšším než 5 %. Takové palivo je vyráběno pro společnosti provozující stávající lehkovodní reaktory, které chtějí zvýšit vyhoření paliva, či dobu pobytu paliva v reaktoru, dodala společnost.

Výkonný ředitel společnosti URENCO, Thomas Haeberly, sdělil, že práce spadá do klíčových odborných znalostí společnosti. „Prokázali jsme obohacovací technologii, těžící z modulárního nasazení. To bylo úspěšně demonstrováno, když jsme stavěli americký velký obohacovací závod, který by byl schopen vyhovět požadavkům na palivo HALEU,“ dodal. Přitom dodal, že společnost je „vhodně umístěna“ pro podporu provozu průmyslu, medicíny a výzkumu, takže je splněna praktická a logistická stránka věci výroby a přepravy paliva HALEU.

„To reprezentuje další vzrušující fázi v civilním jaderném průmyslu a jsme potěšení spoluprací s existujícími a novými zákazníky a jejich požadavky a používáním naší expertízy pro poskytnutí spolehlivé dodávky paliva pro budoucí poptávku,“ sdělil Haeberle.

HALEU bude vyžadovat mnoho pokročilých reaktorových návrhů, které jsou nyní vyvíjeny. Tyto systémy zahrnují také mikro reaktorový systém U-Battery. Ten byl poprvé iniciován v roce 2008 společností URENCO a je vyvinutý britskou univerzitou Manchaster Dalton a nizozemskou technologickou univerzitou v Delftu. Návrh jediného bloku plynem chlazeného reaktoru má výstupní výkon 4 MW elektrické a 10 MW tepelných. Používá palivo typu TRISO.

Obohacovací zřízení společnosti URENCO USA v Eunice, Novém Mexiku, je jediným nyní provozovaným obohacovacím zařízením ve Spojených státech. Výstavba prvního zařízení ve Spojených státech, používajícího technologii odstředivek, začala v roce 2006. První produkce při plném výkonu bylo dosaženo v roce 2010. Do března 2017 měl obohacovací závod v produkci 63 kaskád. Jeho stávající kapacita je 4800 tSWU za rok, jedná se o přibližně třetinu poptávky v USA.

Pouze jediná americká původní technologie může být použita pro produkci paliva HALEU použitelného v jakémkoliv typu pokročilého reaktoru v USA ať už pro civilní, či obranné účely. Americké ministerstvo energetiky (DOE) navrhlo přeměnit kovové palivo HALEU z použitého paliva z předchozího projektu experimentálního množivého reaktoru. Toto palivo bude podporovat americké společnosti ve vývoji a nasazení nových reaktorových technologií. DOE také nedávno oznámilo plány uzavřít smlouvu s dceřinou společností Centrus Energy Corporation ohledně demonstrace produkce paliva HALEU v kaskádě 16 amerických centrifug AC-100M, postavených v Piketonu, Ohiu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..