V reaktorové budově 2. bloku jaderné elektrárny Leningradská II bylo položeno všech 63 horizontálních předepínacích lan, které budou zvyšovat pevnost ochranné obálky.

jaderná energie - V Leningradské JE-II se připravují na předepnutí kontejmentu - Nové bloky ve světě (3 1) 1
Injektáž betonu do kanálů s předepínacími lany v 1. bloku JE Novovoroněžská II. (Zdroj: sts-hydro.ru)

V další fázi bude stejným způsobem položeno 50 vertikálních předepínacích lan a 13 lan určených pro předepnutí kupole. Po dokončení montáže budou všechna lana předepnuta a v podobě sítě jakoby obejmou válcovou část kontejnmentu i jeho kupoli, což mnohonásobně zvýší jeho pevnost.

„Systém předepínání ochranné obálky reaktoru tvoří velmi pevná ocelová lana, která se navzájem kříží a vytvářejí 126 svazků výztuže. Tento systém slouží k tomu, abychom ještě více zvýšili pevnost hermetické obálky reaktoru,“ vysvětluje Andrej Korpačev, inženýr prvního stupně oddělení stavební kontroly Leningradské JE-II.

„Nyní jsme dokončili pokládání všech horizontálních lan a dáme se do montáže vertikálních lan a lan určených pro kupoli. Potom všechny průběžné kanály, v nichž jsou uložena předepínací lana, zalijeme speciálním betonem, a až získá požadovanou pevnost, začneme lana postupně natahovat pomocí speciálních přípravků,“ doplňuje Korpačev.

Napnutí předepínacích lan budou po celou dobu provozu bloku kontrolovat příslušná čidla.

Práce na systému předepínacích lan jsou přípravou k jedné z hlavních událostí roku 2019 v elektrárně – otestování hermetičnosti kontejnmentu.

Jadernou elektrárnu Leningradská II staví v západní části Ruska poblíž Petrohradu ruský Rosatom.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..