Ruská společnost TVEL a čínská CNLY (součást korporace CNNC) podepsaly kontrakt na dodávku jaderného paliva pro rychlý reaktor CFR-600, který se v Číně staví od roku 2017. TVEL dodá uranové palivo pro první zavážku aktivní zóny a pro výměny paliva během prvních sedmi letech provozu reaktoru.

jaderná energie - TVEL podepsal kontrakt s Čínou na dodávky paliva pro rychlý reaktor CFR-600 - Zprávy (Palivo pro rychlé reaktory z produkce společnosti TVEL) 1
Palivo pro rychlé reaktory z produkce společnosti TVEL (Zdroj: Tisková zpráva)

Čínská společnost se se žádostí o výrobu paliva obrátila na ruskou korporaci pro atomovou energii Rosatom (TVEL představuje její součást) vzhledem k jejím téměř čtyřicetiletým zkušenostem s výrobou paliva pro rychlé reaktory. Výroba bude probíhat v podniku Elektrostal (součást TVELu), kde kvůli tomu vznikne nová výrobní linka určená speciálně pro palivo do čínských rychlých reaktorů.

„Jedním z cílů palivové společnosti TVEL jako jedné ze základních divizí Rosatomu je rozvoj všestranné spolupráce s čínskými partnery v oblasti rozvoje technologie rychlých reaktorů a uzavírání jaderného palivového cyklu. Kromě toho, že Rosatom má mnohaleté zkušenosti s výrobou uranového paliva pro ruské rychlé reaktory, v roce 2018 rozjel výrobu uran-plutoniového paliva MOX pro reaktor BN-800 Bělojarské jaderné elektrárny. Co se týče Číny, máme ve svém portfoliu kontrakt na dodávky paliva pro čínský demonstrační rychlý reaktor CEFR, pro který vyrábíme uranové palivo,“ uvádí prezidentka TVELu Natallia Nikipelovová.

Za ruskou stranu vedla jednání s Čínou společnost Rusatom Overseas (v rámci Rosatomu se zabývá zahraničním obchodem). Její prezident Jevgenij Pakermanov říká: „Vzhledem k tomu, že jde o demonstrační projekt našeho čínského partnera, budou ruští odborníci vyrábět prakticky zcela nový typ paliva podle čínského projektu. Kvůli tomu musel náš tým připravit tento kontrakt prakticky od nuly a zohlednit všechna specifika projektu. Jednání s čínskými partnery probíhalo nepřetržitě od června 2018. Díky profesionální práci týmu Rosatomu a konstruktivnímu přístupu čínského zákazníka se podařilo kontrakt schválit v rekordně krátké době.“

Kontrakt na dodávku paliva pro reaktor CFR-600 byl uzavřen v rámci naplňování rusko-čínské mezivládní dohody o spolupráci při výstavbě a provozu demonstračního rychlého reaktoru na čínském území. Fakticky jde o součást rozsáhlého programu spolupráce v oblasti jaderné energetiky naplánovaného na nejbližší desetiletí. Konkrétně jde o sériovou výstavbu jaderných elektráren s reaktory VVER-1200, patřící do generace III+, ve dvou čínských lokalitách (Tchien-wan, angl. Tianwan, a Sü-ta-pao, angl. Xudabao). Balík mezivládních dokumentů a rámcových kontraktů pro realizaci těchto projektů byl podepsán v červnu 2018 během schůzky ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Zdroj: Tisková zpráva 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..