TVEL, dceřiná společnost ruského Rosatomu, podepsala smlouvu s indickým ministerstvem jaderné energetiky o dodávkách uranových pelet pro varný reaktor (BWR), postavený v Tarapur. Klíčová komponenta jaderného paliva, pelety, jsou složené ze stlačeného oxidu uraničitého, obohaceného o izotop uranu 235. Takové pelety je třeba dále vložit do palivových proutků.

jaderná energie - TVEL dodává palivové pelety pro Tarapur - Zprávy (Fuel pellets for Tarapur NPP TVEL) 1
TVEL bude dodávat palivové pelety pro jadernou elektrárnu Tarapur (Zdroj: TVEL)

Smlouva zaštiťuje dodávky „několika desítek tun“ pelet v tomto roce. Pelety jsou vyráběny zařízením Elektrostal Machine-Building, zařízení TVELu, umístěném v Moskevském regionu. Palivové soubory pro jadernou elektrárnu Tarapur budou vyrobeny v národním palivovém komplexu Hyderabad ve státě Telengana.

TVEL již nyní splnil několik podobných zakázek pro export palivových pelet do Indie. Pelety byly pro těžkovodní (PHWR) indické reaktory, poznamenal Oleg Grigoriyev, starší viceprezident pro komerční a mezinárodní obchod společnosti TVEL.

Jaderná elektrárna Tarapur, umístěna v lokalitě Palghar, státě Maharashtra, byla uvedena do provozu v roce 1969 a jedná se tak o první komerční indickou elektrárnu. V elektrárně jsou dva reaktory BWR o výkonu 150 MW elektrických a dva PHWR bloky s výkonem 490 MW elektrických.

TVEL také dodává kompletní palivové soubory pro ruské reaktory VVER do dvou provozujících bloků jaderné elektrárny Kudankulam. Zde má společnost TVEL dlouhodobé smlouvy se společností Nuclear Power Corporation India.

Hodnota a velikost nové smlouvy prozatím nebyla zveřejněna.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..