Palivová společnost Rosatomu TVEL dodala do Egypta komponenty jaderného paliva určeného pro výzkumný reaktor ETRR-2.

jaderná energie - TVEL dodal komponenty paliva pro egyptský výzkumný reaktor - Zprávy (Budova s výzkumným reaktorem ETRR 2) 1
Budova s výzkumným reaktorem ETRR-2 (Zdroj: Tisková zpráva)

Komponenty byly vyrobeny v podniku Novosibirskij zavod chimkoncentratov (NZCHK, součást TVELu), který je v rámci Rosatomu hlavním výrobcem jaderného paliva a jeho komponent pro výzkumné reaktory. Dodávky byly realizovány dle kontraktu, uzavřeného v roce 2018 mezi NZCHK a Egyptian Atomic Energy Authority, která má v Egyptě na starosti jaderný výzkum.

Dodané díly poslouží při výrobě jaderného paliva pro reaktor ETRR-2, který se nachází v egyptském centru jaderného výzkumu u města Inshas. Víceúčelový reaktor ETRR-2, dodaný Argentinci, je používán pro různé výzkumné práce v oblastech fyziky elementárních částic, materiálového výzkumu, jaderné medicíny a výroby radionuklidů.

„Uskutečnění tohoto obchodu bylo umožněno díky práci dvou týmů, jak zákazníkova, tak dodavatelova. Pro palivovou společnost TVEL představuje Egypt důležitý a perspektivní trh. V roce 2017 vstoupil v platnost kontrakt na dodávku jaderného paliva pro všechny čtyři bloky jaderné elektrárny El Dabaa o celkovém výkonu 4800 MW do konce jejich provozu. Kromě toho se dceřiná firma TVELu CPTI účastní jako subdodavatel projekčních prací na výstavbu suchého skladiště použitého jaderného paliva z elektrárny El Dabaa,“ uvádí starší viceprezident pro obchod a mezinárodní činnost TVELu Oleg Grigorjev.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..