Trumův správní úředník oficiálně vyzval Billa Gatese ke spolupráci s ministerstvem energetiky (DOE) při výstavbě pokročilé technologie jaderného reaktoru ve Spojených státech poté, co miliardář sdělil, že se vzdálil myšlence nabídnout plány Číně.

jaderná energie - Trump urguje Gatese, aby postavil pokročilý reaktor v USA, ne v Číně - Zprávy (bill gates terrapower) 1
Bill Gates se svým návrhem jaderného reaktoru (Zdroj: criticality.org)

Pan Gates minulý měsíc sdělil, že jeho jaderně energetická společnost, TerraPower, nebude pravděpodobně stavět pilotní reaktorovou technologii v Číně kvůli omezením, která vznikla v důsledku vzniku nedávné dohody o poskytování technologií mezi DOE a Čínou.

V komentářích k reportérům sdělil v pondělí náměstek energetického sekretariátu, Dan Brouillette, následující: „Doufáme ve spolupráci se společností TerraPower a chtěli bychom ji přivést zpět k plánům výstavby ve Spojených státech.“

Nová omezení, která DOE zavedlo, mají za cíl zabránit jiným státům používat jaderné technologie pro vojenské účely.

Pan Brouillette sdělil, že ministerstvo uskutečnilo „několik rozhovorů“ s panem Gatesem o této záležitosti a doufá, že by vláda Spojených států mohla zjednodušit povolovací proces. Pak by bylo pravděpodobné, že by společnost TerraPower pokračovala ve výstavbě jejich návrhu jaderného reaktoru v USA.

Na rozdíl od tradičních jaderných reaktorů má návrh společnosti TerraPower možnost použití paliva, vyrobeného z ochuzeného uranu. Ten je nyní odpadním produktem při obohacování. Jedinečný návrh reaktoru postupně konvertuje palivo pomocí jaderné reakce bez nutnosti vyvézt palivo z aktivní zóny, takže je tak eliminována i potřeba jeho následného přepracování.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..