Neděle, 29 listopadu
Shadow

Trump urguje Gatese, aby postavil pokročilý reaktor v USA, ne v Číně

Trumův správní úředník oficiálně vyzval Billa Gatese ke spolupráci s ministerstvem energetiky (DOE) při výstavbě pokročilé technologie jaderného reaktoru ve Spojených státech poté, co miliardář sdělil, že se vzdálil myšlence nabídnout plány Číně.

Bill Gates se svým návrhem jaderného reaktoru (Zdroj: criticality.org)

Pan Gates minulý měsíc sdělil, že jeho jaderně energetická společnost, TerraPower, nebude pravděpodobně stavět pilotní reaktorovou technologii v Číně kvůli omezením, která vznikla v důsledku vzniku nedávné dohody o poskytování technologií mezi DOE a Čínou.

V komentářích k reportérům sdělil v pondělí náměstek energetického sekretariátu, Dan Brouillette, následující: „Doufáme ve spolupráci se společností TerraPower a chtěli bychom ji přivést zpět k plánům výstavby ve Spojených státech.“

Nová omezení, která DOE zavedlo, mají za cíl zabránit jiným státům používat jaderné technologie pro vojenské účely.

Pan Brouillette sdělil, že ministerstvo uskutečnilo „několik rozhovorů“ s panem Gatesem o této záležitosti a doufá, že by vláda Spojených států mohla zjednodušit povolovací proces. Pak by bylo pravděpodobné, že by společnost TerraPower pokračovala ve výstavbě jejich návrhu jaderného reaktoru v USA.

Na rozdíl od tradičních jaderných reaktorů má návrh společnosti TerraPower možnost použití paliva, vyrobeného z ochuzeného uranu. Ten je nyní odpadním produktem při obohacování. Jedinečný návrh reaktoru postupně konvertuje palivo pomocí jaderné reakce bez nutnosti vyvézt palivo z aktivní zóny, takže je tak eliminována i potřeba jeho následného přepracování.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..