Povolení pro rozšíření stávajícího úložiště SFR pro nízko a středně aktivní odpad by mělo být uděleno podle švédského zákona o životním prostředí. Doporučil to úřad pro radiační ochranu (SSM) zemskému environmentálnímu soudu ve Stockholmu.

jaderná energie - Švédský dozorný orgán podpořil rozšíření úložiště - Zprávy (SFR expansion plans SKB) 1
Zařízení pro ukládání radioaktivního opadu v SFR poblíž jaderné elektrárny Forsmark. Existující část je zobrazena šedou barvou, plánované rozšíření je vyznačeno modře (zdroj: SKB)

Úložiště SFR v lokalitě Forsmark, poblíž obce Östhammar je lokalizované 50 metrů pod dnem Baltského moře. Zahrnuje 4 160 metrů dlouhé skalní sklepy a komoru v podloží s 50metrovými betonovými silami pro nejvíce radioaktivní materiál. Dva paralelní jeden kilometr dlouhé přístupové tunely spojují zařízení s povrchem. Mnoho krátce žijících odpadů uložených v SFR (v provozu od 1988) přišlo ze Švédských jaderných elektráren, ale radioaktivní odpad z nemocnic, veterinární medicíny, výzkumu a průmyslu je zde uložen také. Zařízení má nyní ukládací kapacitu přibližně 63000 kubických metrů odpadu.

Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB), společnost odpovědná za ukládání švédského jaderného odpadu, zažádala v prosinci 2014 o ztrojnásobení zařízení SFR na přibližně 200000 kubických metrů. Rozšířená část úložiště se bude skládat ze šesti nových skalnatých komor.

Žádost se přezkoumává jak ze strany SSM, tak také ze strany Land and Environmental Court. Společnost SSM zvažuje otázky jaderné bezpečnosti a radiační ochrany v zařízení, jak je níže stanoveno v dokumentu o jaderných aktivitách. Přezkoumání prováděné soudem je založeno na zákoníku ochrany životního prostředí. Žádost, napsaná dle zákoníku životního prostředí zahrnuje problémy týkající se radiační ochrany i jaderné bezpečnosti.

SSM 17. ledna vydala prohlášení zemskému a environmentálnímu soudu, ve kterém doporučuje, aby SKB udělila povolení k rozšíření dle kodexu ochrany životního prostředí.

„Švédská autorita pro radiační ochranu se domnívá, že SKB může udělit povolení podle kodexu ochrany životního prostředí pro rozšíření provozu SFR,“ sdělila společnost SSM. „Na základě toho, že autorita potřebuje základ pro vyjádření se k návrhu, můžeme věřit, že hodnocení přínosu životnímu prostředí může být povoleno a že společnost SKB dodržuje obecná pravidla kodexu ochrany životního prostředí proti škodlivým účinkům ionizujícího záření.“

SSM sdělila, že dokončila závěr, volba metody a lokality společností SKB pro úložiště radioaktivního odpadu v zařízení SFR bere v úvahu požadavky kodexu ochrany životního prostředí. „SKB ukázala, že dlouhodobá radiační bezpečnost může být dosažena s referenčním návrhem, který uvedla ve své žádosti a díky kterému může být rozšířeno zařízení s radiační ochranou i jadernou bezpečností,“ dodal. „Navíc se orgán dále domnívá, že SKB pro vydání radiační ochrany musí ukázat, že společnost má způsobilosti a schopnosti vyžadované žádostí. Ty je povinen dodržovat ustanovením kodexu o ochraně životního prostředí.“

Hlavní slyšení žádosti SKB u zemského a environmentálního soudu se očekává na konci tohoto roku, poté, co soud předloží své hodnocení vládě o tom, zda má být povolení uděleno dle kodexu ochrany životního prostředí. SSM bude samostatně vydávat své posouzení žádosti vládě o dokumentech jaderných aktivit. Konečné rozhodnutí o schválení projektu bude pak provedeno vládou.

Generální ředitelka společnosti SKB, Eva Halldén, sdělila: „Jsme potěšení, že úřad prokázal, že rozšíření SFR zůstane bezpečné jak během provozu, tak i dlouhodobého uložení.“ Společnost poznamenala, že rozšíření zařízení SFR je předpokladem pro konečné uložení nízko a středně aktivního odpadu z decommissioningu švédských jaderných elektráren.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..