Čínská společnost Shenghe Resources Holding – největší akcionář společnosti Greenland Minerals, formovala společný podnik společnosti s dceřinou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) pro obchodování a zpracování zemských minerálů. Vytvoření společného podniku podporuje vývoj grónského projektu Kvanefield.

jaderná energie - Společný podnik Číny pro minerály vzácných zemin z Grónska - Zprávy (Kvanefjeld Greenland September 2007 Greenland Minerals) 1
Základna projektu Kvanefield v Grónsku (Zdroj: Greenland Minerals)

Společnost Greenland Minerals sdělila, že společný podnik, pojmenovaný China Nuclear Hua Sheng Mining, bude určeným zástupcem společnosti Shenghe pro dovoz, vývoz a obchodování s minerálními látkami a produkty obsahujícími radionuklidy, běžnými složkami minerálních látek a koncentráty. Společnost Hua Sheng bude pověřena příslušnými ministerstvy a komisemi Číny, aby tyto činnosti vykonávali.

Společnost Shenghe spolupracuje na množství zámořských projektů, zahrnujícími Mountain Pass v Kalifornii, polymetalického ložisko Kvanefield v Grónsku a hutní a odlučovací zařízení ve Vietnamu.

Australská společnost Greenland Minerals uzavřela nezávislé memorandum o porozumění (MoU) se společností Shenghe v minulém srpnu. To zahrnovalo odebrání celkového exportu jednotlivých prvků vzácných hornin ze zařízení Kvanefield, jako chemického, či minerálního koncentrátu.

Společnost sdělila: „Účast společnosti Shenghe v Hua Sheng vytváří formální prostředky pro dovoz koncentrovaných vzácných zemin obsahujících uran a thorium do Číny pro další zpracování. Výhradou proti tomu je uzavření příslušných mezinárodních záruk ze strany příslušných orgánů, které se starají o uran, thorium a koncentráty vzácných zemin.“

Dodali, že účast CNNC na tomto projektu přinese dodatečné technické znalosti metalurgické separace radionuklidů ze zemských hornin.

„Sektor vzácných zemských hornin pokračuje v rychlém vývoji a účast společnosti Shenghe na projektu společnosti Hua Sheng Mining spolu s CNNC vytváří příležitost, která je oprávněná k importu, a ke zpracování zemských minerálů a produktů obohacených radioaktivních částic,“ sdělil John Mair, ředitel společnosti Greenland Minerals. „Sdružení Shenghe a CNNC poskytuje dodatečnou technickou a dozornou složku podporující, že bude mít prospěch v projektu Kvanefield.“

Společnost Greenland Minerals sdělila, že spolufinancování společností Shenghe v Hua Sheng posiluje příležitost pro společnosti Greenland Minerals a Shenghe pokračovat v dokončení strategického plánu vývoje projektu Kvanefield, jak bylo uvedeno v MoU, publikovaném v srpnu 2018.

Společnost Greenland Minerals dokončila studii proveditelnosti pro jejich projekt Kvanefield, studující těžitelnost uranu a vzácných zemských prvků na jihu Grónska v květnu 2015. V listopadu toho roku obdržel projekt předběžné povolení od vlády Grónska a celý proces se přesunul do fáze povolování. Vláda také povolila zadávací podmínky, které stanovily dohodu počátečního vývoje strategie Kvanefield. V lednu 2016 vlády Dánska a Grónska podepsaly sérii dohod, které stanovily rámec budoucí spolupráce v otázkách zahraniční spolupráce, obrany a ochrany spojených s těžbou a komerčním prodejem uranu.

V červnu 2015 společnost Greenland Minerals formálně oznámila zásoby projektu Kvanefield v oblasti primární rudy. Celková zásoba rudy obsahující uran o koncentraci 362 ppm je 108 milionů tun, rudy o koncentraci 352 ppm je zde 43 milionů tun a rudy o koncentraci 368 ppm je zde 64 milionů tun.

Projekt Kvanefield bude tvořen z dolu, rafinérie a koncentrátoru. Koncentrátor bude produkovat koncentrát obsahující 20-25 % vzácných zemin, zinkových koncentrátů a fluoridů. Rafinérský okruh bude vyrábět meziprodukty s vysokou čistotou vzácných látek obsahujících uranové sloučeniny. Produkce vzácných zemin předpokládá generování více jak 80 % příjmů projektu, přičemž do bilance také přispějí vedlejší produkty, jako jsou uran, zinek a fluoridy.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..