Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo plány uzavřít smlouvu s dceřinou společností společnosti Centrus Energy Corporation pro demonstraci testovacího paliva HALEU. Projekt bude využívat kaskádu 16 centrifug AC-100M v Piketonu, Ohiu.

jaderná energie - Společnost Centrus si vybrala projekt pro obohacování paliva HALEU - Zprávy (American Centrifuge Plant Piketon Centrus) 1
Americká kaskáda centrifug v Piketonu (Zdroj: Centrus)

Demonstrační program HALEU má dva primární cíle: Nasazení kaskády 16 centrifug pro výrobu uranu s obohacením 19,75 % do roku 2020 a za druhé demonstrovat produkci paliva HALEU se stávající americkou technologií, kterou DOE nabízí v „malém měřítku“ výroby paliva pro použití ve výzkumu, vývoji a „ostatních misích“. Očekává se, že smlouva bude v platnosti od ledna 2019 do prosince 2020 s možností prodloužení v následujících letech.

Centrus Energy, dceřiná společnost americké společnosti American Centrifuge Operating LLC (ACO), je jediná kapacita umožňující splnit zakázky a požadavky programu, informovalo DOE v oznámení o svém záměru uzavřít smlouvu, která byla zveřejněna 7. ledna na oficiálních webových stránkách.

Nízko obohacený uran se používá v dnešních jaderných elektrárnách s obohacením menším jak 5 % uranu 235. Naproti tomu existuje mnoho vyvíjených pokročilých návrhů reaktorů, které budou vyžadovat palivo s obohacením mezi 5 a 20 %, čili palivo známé jako HALEU.

Pouze původní americkou technologii lze využít k výrobě paliva typu HALEU pro použití v těchto reaktorových technologiích, ať už pro civilní použití, nebo pro obranné účely. Navíc, „díky citlivé povaze přístupu a provozování technologií obohacování,“ DOE požaduje smlouvu ve vlastnictví i provozu Spojenými státy. Obohacovací technologie AC-100M, vyvinutá a prokázaná společností ACO, je jedinou existující obohacovací technologií, použitelnou pro naplnění projektu, protože společnosti ACO a Centrus Energy Corp splňují kritéria vlastnictví a ovládání. ACO má také existující licenci od dozorného orgánu Nuclear Regulatory Commission (NRC), umožňující splnit plán DOE o demonstraci a pronájmu zařízení v Piketonu. Toto zařízení je navrženo k obohacování uranu, dodali.

Provoz v zařízení společnosti American Centrifuge v Piketonu byl dokončen v únoru 2016. Kaskáda, provozovaná 3 roky, měla před komerčním použitím demonstrovat dlouhodobý výkon a spolehlivost technologií obohacování odstředivkami, vyvinutými ve Spojených státech. Ty jsou navrženy pro nasazení na vlastním území. NRC vydala v roce 2007 stavební a provozní licenci. Projekt byl však zastaven kvůli problémům se zajištěním federálních úvěrových záruk.

Senátor Ohia, Rob Portman, sdělil, že DOE zamýšlí investovat 115 milionů dolarů (2,56 miliardy Kč) do obohacovacího programu HALEU v průběhu následujících 3 let. Také popsal toto oznámení jako „milník“ pro zařízení v Piketonu.

„Navrácení plného potenciálu zařízení v Piketonu zpět těží z kvalifikované práce a místní ekonomiky, navíc posiluje národní energetiku a bezpečnost,“ dodal.

Společnost Centrus popsala navrhovanou demonstraci jako „velmi dobré zprávy“ pro celý americký jaderný průmysl.

„Pokud budou Spojené státy chtít soutěžit v dodávkách paliva pro reaktory další generace všude po světě, budou potřebovat jistý zdroj vysoce hodnotného nízko obohaceného uranu pro provoz těchto reaktorů. Stále jsme připraveni spolupracovat s DOE na získání navrhovaného projektu tak rychle, jak je možné,“ uvedl zpravodajský portál World Nuclear News.

Ve Spojených státech neexistují komerční zařízení, která by umožňovala výrobu paliva typu HALEU. Nuclear Energy Institute (NEI) v minulých letech volal po odstartování prací na vývoji národní infrastruktury palivového cyklu pro podporu provozu pokročilých jaderných reaktorů.

Prezidentka a generální ředitelka společnosti NEI, Maria Korsnick, oznámila 7. ledna, že pilotní program HALEU prokázal „trvalou důvěru“ u DOE při úspěchu vývoje paliva pro reaktory budoucí generace a nového paliva pro existující elektrárny.

„Investice DOE jsou významným startovním bodem v infrastruktuře paliva HALEU. Ceníme si pozornosti tajemníka Perryho ohledně této urgentní záležitosti a těšíme se na spolupráci s DOE a Kongresem na zajištění, že budou Spojené státy moci globálně soutěžit o návrh a nasazení pokročilé reaktorové technologie,“ dodala.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..