Spojené státy potřebují pokračovat ve výstavbě jaderných elektráren, aby měly v budoucnu pracovní sílu a mohly vyvracet konkurenci z nadšených zemí, jako jsou Čína a Rusko. Oznámila to prezidentka a výkonná ředitelka institutu pro jadernou energetiku, Maria Korsnick.

jaderná energie - Spojené státy musí stavět jaderné elektrárny, aby vyloučily konkurenci od nadšené Číny či Ruska - Zprávy (Vogtle3 containment oct2017 460) 1
Kontejnment třetího bloku JE Vogtle (zdroj: WNN)

V rozhovoru se společností Columbia Energy Exchange sdělila vedoucí asociace průmyslového obchodu ve Washingtonu, že Spojené státy nejsou jenom zemí, která buduje jaderné elektrárny.

„Pokud zastavíme výstavbu jaderných elektráren, obávám se, že Spojené státy ztratí také experty. Je velmi důležité, abychom zůstali ve hře, protože chceme, aby byly naše standardy nešíření jaderných materiálů a bezpečnosti používány všude po světě.“

Maria Korsnick sdělila, že Čína a Rusko jsou nadšené ohledně jaderné energetiky a budou mít pracovní sílu pro budoucnost. Čína má 11 reaktorů ve výstavbě, Rusko 6. Spojené státy pouze 2 a oba jsou to reaktory AP1000 stavěné společností Westinghouse v lokalitě Vogtle.

Maria Korsnick také sdělila, že malé jaderné reaktory (SMR) s výkonem od 50 do 300 MW elektrických „mohou být budoucností“. Dodala, že každý blok může poskytovat zálohu obnovitelným zdrojům, či mikroreaktorům s výkonem nižším jak 20 MW elektrických, které mohou být nasazeny v odlehlých oblastech, a je třeba u nich vyměnit palivo jednou za desetiletí.

Sdělila: „Můžete tyto bloky spojovat do sebe, takže lze propojit i 50MW reaktor se 100MW a přizpůsobit tak výkon svým potřebám.“

Společnost NuScale doufá, že jejich SMR reaktor bude první postavený ve Spojených státech a pravděpodobně i na světě. V lednu 2017 se společnost NuScale Power stala první na světě, která předložila návrh SMR reaktoru pro certifikaci ve Spojených státech. Jaderný dozor spojených států sdělil, že návrh reaktorového systému uvažuje 12 společně umístěných reaktorových modulů, každý o výkonu 50 MW elektrických. Systém je navržen s tlakovodními reaktory o celkovém výkonu 600 MW elektrických.

Zprovoznění systému NuScale je zaměřeno na polovinu 20. let 20. století.

„Potřebujeme soukromé a veřejné partnerství, abychom dokázali realizovat tuto technologii,“ dodala Korsnick. „Technologie je zde dnes.“

Dodala, že náklady mohou být sníženy, protože výstavba je zejména v továrnách. Investice jsou nižší a tovární výstavba dává zařízení vyšší předpověditelnost, než výstavba velkých zařízení, jako například elektráren o výkonu 1500 MW elektrických.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..