Dosažení dohody uzavřené s Evropskou unií „zůstává nejvyšší prioritou vlády,“ 11. ledna to sdělilo britské ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslových strategií (BEIS) v aktualizaci přípravách Spojeného království na odchod z EU. „Tohle se nezměnilo. Ačkoliv, jako odpovědné ministerstvo, se připravujeme na všechny scénáře. V prosinci 2018 souhlasil kabinet k urychlení další fáze plánovaného obchodování,“ sdělilo ministerstvo BEIS.

jaderná energie - Spojené království se připravuje na odchod z Euroatomu - Zprávy (Brexit) 1
Vyjádření obsahuje politiku jaderné energetiky, kterou by se mělo Spojené království řídit, než opustí komunitu European Atomic Energy Community (Euroatom). Tu opustí ve stejném čase, co opustí EU. To nastane pravděpodobně 29. března letošního roku.

„Vláda podniká kroky k přípravě pro odchod Spojeného království z EU a pracuje na zajištění informací nezbytných k její přípravě. Kromě pravidelných trvalých kontaktů s výzkumnými institucemi, podniky a obchodními zastupitelskými skupinami, se kterými hovoříme o jejich prioritách a obavách, jsme také pokročili s výzkumnými přípravami, uvedlo BEIS.“

K nim patří zavedení nové legislativy, pokládající základy pro budoucnost Spojeného království mimo EU. V den výstupu bude připraveno 57 z 63 požadovaných instrukcí. Ty zahrnují nové zákony pro režim jaderných záruk, které udrží schopnosti průmyslu spojeného království obchodovat v tomto sektoru. Díky tomu bude zajištěno, že Spojené království zůstane na cestě splnit své mezinárodní závazky v den výstupu.

Spojené království také podepisuje dohody Nuclear Cooperation Agreements (NCAs) s Austrálií, Kanadou a Spojenými státy. Dohody NCA umožní Spojenému království pokračovat v civilní jaderné spolupráci v případě, kdy ve Spojeném království přestanou platit stávající dohody Euroatomu.

BEIS pracuje se společností Ofgem, vládním dozorem pro obchod s plynem a elektřinou ve Velké Británii, dozorem v Severním Irsku a spojením provozovatelů jaderných elektráren, aby zajistili opatření cílená k zajištění průchodu elektřiny a plynu přes hranice.

Jejich přípravy také zajišťují „ochranu klimatických ambicí tím, že podniknou kroky k zajištění schéma nakládání s emisemi a emisními povolenkami i přes jejich odchod z EU. Společnosti budou muset nadále podávat zprávy o jejich emisích oxidů uhlíku. Budou jim vystaveny emisní povolenky, které mají zajistit, že emise oxidu uhličitého nebudou růst.“

Dalším opatřením bylo prosincové publikování balíčku sekundární legislativy. Ta má zajistit, že energetické zákony Spojeného království budou efektivně fungovat i po odchodu z EU. Ty zahrnují zákony European Network Codes, Electricity & Gas Acts a zákony EU v rámci třetího energetického balíčku.

15. ledna hlasovali britští poslanci o dohodě, kterou premiérka, Theresa Mayová, navrhla. Dohoda se zabývá fakty a způsoby, jak vystoupit z EU. Theresa Mayová očekává, že na základě této dohody ztratí volební hlasy.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..