Rusko a Srbsko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v jaderně energetickém sektoru a společném prohlášení o strategickém partnerství při výstavbě centra jaderného výzkumu, technologií a inovací.

jaderná energie - Rusko a Srbsko ve spolupráci v jaderné energetice - Zprávy (Russia Serbia January 2019 Kremlin) 1
Vladimír Putin a Alexander Vucic na tiskové konferenci následované po meetingu v Belgrade (Zdroj: Kremlin)

Dohody byly podepsány v Belgrade Alexejem Likhačevem, generálním ředitelem Ruské státní jaderné korporace Rosatom a Nenadem Popovičem, srbským ministrem inovací a technologického vývoje. Podepsání dohod proběhlo během ceremonie, které se účastnili také ruský a srbský prezident Vladimír Putin a Alexej Vucic.

„Dnes klademe pevný základ vývoje špičkových technologií v Srbsku po mnoho dalších let,“ sdělil Popovič. „Zvyšování ekonomické efektivity, vývoje zemědělství, medicíny, vzdělávání a kvality života je složité si představit bez mírového využívání jaderné energetiky. Podepsáním mezivládních dohod znamená začátek úzké a podstatné spolupráce v oblasti inovací, digitalizace, vědy a technické spolupráce s našimi historickými partnery, Ruskem,“ dodal.

Mezivládní dohoda zakládá široký rozsah oblastí spolupráce mezi oběma zeměmi, sdělil Rosatom. Patří mezi ně také mimo jiné: Asistence při vytváření a zlepšování infrastruktury jaderné energetiky v Srbsku, návrh výstavby a modernizace jaderných reaktorů, vývoj jaderné medicíny, implementace základního a aplikovaného výzkumu v oblastech jaderné energetiky, inovacích, nových technologiích a moderních digitálních systémech v oblasti jaderné energetiky, radiačních technologií v zemědělství, průmyslu, vzdělávání, výcviku a rekvalifikace specialistů jaderného průmyslu.

„Srbsko má jedinečný potenciál a zkušenosti při vývoji a použití jaderných technologií,“ sdělil Likhačev. „Nalezli jsme projekty spojující lidské a technické kompetence Ruska a Srbska. V podstatě jde o implementaci projektu výstavby centra jaderného výzkumu, technologií a inovace. Nebude to však jediný impulz dvoustranné spolupráce mezi Ruskem a Srbskem v mnoha inovativních oblastech. Dalšími jsou medicína, průmysl a zemědělství. Dohody také slouží k založení platformy spolupráce na úrovni celého středoevropského regionu. Samozřejmě, že všechny projekty budou striktně a kompletně dodržovat nejvyšší standardy jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, přičemž budou zohledněny dokumenty Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) při vývoji těchto norem a standardů,“ dodal.

Mezivládní dohoda byla podepsána po společném prohlášení o zásadách spolupráce na poli inovací a technologického vývoje při použití jaderné energie k mírovým účelům. Ta byla podepsaná v květnu minulého roku během konference AtomExpo v Soči, Rusku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..