Decommissioning druhého bloku švédské jaderné elektrárny Oskarshamn prošel významným milníkem dokončením rozřezávání vnitřních částí reaktoru.

jaderná energie - Rozebírání vnitřních částí reaktoru druhého bloku elektrárny Oskarshamn je dokončeno - Zprávy (Segmentation OKG2) 1
Rozřezávání druhého bloku elektrárny bylo zajištěno pod vodou (Zdroj: GEH)

Provozovatel elektrárny OKG AB udělil společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) kontrakt v prosinci 2016 na rozebrání vnitřních částí reaktoru prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Oskarshamn (O1 a O2). Práce zahrnovaly rozebrání, rozřezání a uskladnění vnitřních částí reaktoru pro konečné uložení. Všechny práce na segmentaci byly zajištěny pod vodou.

GEH nyní dokončila práce na rozebírání vnitřních reaktorových částí druhého bloku. Tyto práce na prvním bloku začnou na začátku tohoto roku. Dokončení projektu rozebírání je očekáváno do začátku příštího roku.

GEH sdělila, že práce na rozebírání byly prováděny hlavně pomocí primárního segmentačního systému, navrženého společností REI Nuclear, kterou společnost GEH získala minulý měsíc.

„Jedná se o historický milník decommissioningu prvního a druhého bloku OKG,“ sdělil generální ředitel a manažer společnosti, Johan Dasht. „Odstraňování a ukládání vnitřních reaktorových systémů probíhá ihned po vyvezení paliva z bloku, aby byla zjednodušena další fáze decommissioningu a zvýšena bezpečnost prostředí v elektrárně.“

Lance Hall, výkonný prezident GEH, sdělil: „Podporujeme naše zákazníky v rámci silného projektu realizace a jeho dokončení dle plánu a rozpočtu. Prostřednictvím našich zkušeností, odborností a přísného chování budeme nadále podporovat naše zákazníky prostřednictvím další fáze životního cyklu elektrárny.“

Ačkoliv se nejedá o součást smlouvy s GEH, reaktorová tlakovodní nádoba bloku bude také třeba rozřezat. Tyto práce, jejichž začátek se očekává v příštím roce, budou znamenat začátek rozsáhlé demolice bloků O1 a O2.

Německá společnost EOn, vlastník 54,5 % akcií společnosti OKG, sdělila v říjnu 2015, že první a druhý blok jaderné elektrárny Oskarshamn budou odstaveny. Třetí blok tímto rozhodnutím nebyl poznamenán. V době, kdy bylo sděleno, že bude první blok odstaven, se plánovalo odstavení mezi léty 2017 a 2019. V té době se neuvažovaly dodatečné investice do druhého bloku, takže bylo rozhodnuto, že nebude znovu spuštěn.

V minulém únoru OKG oznámila rozhodnutí odstavit první blok elektrárny Oskarshamn v souvislosti s jeho plánovaným vypnutím na konci června 2017.

První blok je varný reaktor (BWR) o výkonu 473 MW elektrických, který byl spuštěn v roce 1972, zatímco druhý blok má výkon 638 MW elektrických, jehož provoz začal v roce 1974. Třetí blok je varný reaktor, spuštěný v roce 1985.

Společnost EOn se v lednu 2016 odklonila od svých neobnovitelných aktiv do společnosti Uniper. Ta oznámila minulý měsíc „dlouhodobou společnou strategii“ demolice jaderných elektráren Barsebäck a Oskarshamn ve Švédsku.

Podle strategie společnosti Uniper je radiologická demolice čtyř reaktorů, během které bude všechen radioaktivní materiál odstraněn z každého bloku. Tyto činnosti mají být zajištěny mezi léty 2020 a 2028. Celkové náklady na decommissioning elektráren Barsebäck a Oskarshamn mají být v hodnotě 10 miliard SEK (téměř 25 miliard Kč).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..