Ruský dozorný orgán schválil začátek prací na decommissioningu prvního bloku Bilibinské jaderné elektrárny, postavené na Čukotce. Rosenergoatom, provozovatel a dceřiná společnost státní jaderné korporace Rosatom, oznámila 23. ledna, že dostala 15letou licenci na provoz elektrárny bez výroby elektřiny. Podle procedury ruského dozorného orgánu je taková licence vyžadovaná před vystavením licence pro decommissioning, která bude vydána pro první blok Bilibinské jaderné elektrárny „ve druhé fázi“ tohoto procesu, uvedl Rosenergoatom.

jaderná energie - První blok Bilibinské elektrárny se připravuje pro decommissioning - Zprávy (Bilibino NPP Rosenergoatom) 1
Bilibinská jaderná elektrárna (Zdroj: Rosenergoatom)

Blok byl odpojen od elektrické rozvodné sítě v březnu minulého roku kvůli plánované odstávce, během které bylo palivo vyvezeno a umístěno do bazénu skladování. Elektrárny se skládá ze 4 grafitem moderovaných lehkovodních reaktorů EGP-6. Podle plánů společnosti Rosatom, měl být první blok odstaven do prosince minulého roku a zbylé bloky mají být odstaveny do prosince 2021. První blok bude prvním blokem EGP-6, který bude rozebírán.

„Jedná se o jednu z etap životního cyklu jaderné elektrárny-mezi provozem a plnohodnotným decommissioningem,“ sdělil 23. ledna Rosenergoatom. „V této etapě bude Rosenergoatom, provozovatel elektrárny, muset provést oboje, jak převod jednotky do bezpečného stavu, tak také vypracování vhodné dokumentace, která by dokazovala jadernou bezpečnost při rozebírání bloku. Bude vyžadováno získání licence od dozorného orgánu Rostechnadzoru pro získání další etapy decommissioningu prvního bloku,“ dodal Rosenergoatom.

Druhý a čtvrtý blok elektrárny je nyní v provozu a zajišťuje spolehlivé dodávky elektrické energie regionu, dodali. Úroveň radiace v elektrárně a v přilehlé oblasti odpovídá normálnímu provozu bloku a nepřesahuje přirozenou úroveň radiace, dodali.

Bilibinská jaderná elektrárna je nejseverněji položenou elektrárnou na světě, poznamenal Rosenergoatom. Bloky, mající výkon 12 MW elektrických, začaly svůj provoz mezi léty 1974 a 1977.

Elektrárna bude nahrazena plovoucí jadernou elektrárnou, Akademikem Lomonosovem, který by měl letos v létě připlout do města Pevek, kde se stane permanentní elektrárnou. Nyní probíhají stavební práce na infrastruktuře v městě Pevek, nejsevernějším ruském městě.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..