Společná studie nasazení malých modulárních reaktorů (SMR) NuScale v Jordánsku bude zajištěna prostřednictvím memoranda o porozumění, podepsaného mezi společnostmi NuScale Power a Jordan Atomic Energy Commission (JAEC).

jaderná energie - Projekt NuScale je brán v potaz pro použití v Jordánsku - Zprávy (NuScale SMR plant design NuScale Power) 1
Vizualizace reaktorové základny s modulárními reaktory NuScale (Zdroj: NuScale Power)

Při oznámení memoranda o porozumění společnost NuScale informovala, že studie proveditelnosti bude „informovat rozhodnutí JAEC ohledně pokračování v rámci plánovaného nasazení jaderných elektráren v Jordánsku“.

„Vzhledem k tomu, že Jordánsko zvažuje svou energetickou budoucnost, jsem přesvědčen o bezkonkurenční odolnosti a bezpečnosti technologií malých modulárních reaktorů. To z nás dělá ideálního partnera v oblasti cílů království jaderné energetiky,“ uvedl předseda a výkonný ředitel, John Hopkins. „Těšíme se na využití této dohody, při které představíme jedinečné kapacity malých modulárních reaktorů, jejich cenovou výhodu a flexibilitu, kterou ukazují, jakým způsobem může tato technologie pomoct Jordánsku.“

„Reaktorový systém NuScale je v čele technologií Spojeného království,“ sdělil Khaled Toukan, předseda společnosti JAEC. „Těšíme se na tuto spolupráci, při které budeme hodnotit životaschopnost a potenciál nasazení reaktorové technologie NuScale v Jordánsku.“

Autonomní konstrukce modulárního reaktoru společnosti NuScale obsahuje aktivní zónu, kompenzátor objemu a parogenerátor uvnitř jediné tlakové nádoby. Jeden takový modul může vyrábět 50 MW elektrických elektřiny, přičemž má na délku jen 25 metrů a v průměru 4,6 metru. Modul váží 450 tun. Disponuje jednoduchými, redundantními, diverzními a nezávislými bezpečnostními prvky, dodala společnost. Elektrárna může pojmout až 12 takových modulů, přičemž by pak vyráběla 720 MW elektrických elektřiny.

Projekt NuScale SMR nyní prochází hodnocením návrhu americkým dozorným orgánem US NRC. Jedná se o jediný projekt reaktorů SMR, který je takto hodnocen. NRC dokončil první fázi hodnocení v dubnu minulého roku a dozorný orgán naplánoval dokončení zprávy bezpečnostního hodnocení v srpnu 2020. Společnost NuScale předpokládá schválení žádosti následující měsíc.

Společnost Utah Associated Municipal Power Systems plánuje vyvinout 12modulový demonstrační systém NuScale v národních laboratořích Idaho. Tento systém by měl být provozovaný již v roce 2027. Ministerstvo energetiky Spojených států v prosinci podepsalo memorandum o porozumění zaměřené na využití energie z těchto 12 modulů.

V listopadu minulého roku podepsala společnost NuScale Power memorandum o porozumění se společností Bruce Power ohledně vývoje a založení obchodu s jejich technologií na kanadském trhu.

Společnost NuScale sdělila, že „vidí značný zájem o SMR technologie v konkrétních oblastech na světě, podobných blízkému východu. Tam se používají fosilní paliva pro výrobu tepla, elektřiny a odsolování mořské vody.“

Jordánský výbor pro jaderné strategie stanovil v roce 2017 program pro jadernou energetiku. Ten má zajistit 30 % elektřiny z jaderných technologií do roku 2030 a část této elektřiny chce i vyvážet.

Jordánsko, které nyní spoléhá na dovozu 95 % energetických potřeb, plánuje stavět jadernou elektrárnu se dvěma bloky v regionu Amara, přibližně 70 km východně od města Amman. Zde mají být postaveny dva bloky, každý o výkonu 1000 MW elektrických. Komerční provoz prvního bloku se očekává v roce 2021 a druhého bloku v roce 2025. Jordánsko vybralo ruskou technologii jako preferovanou pro elektrárnu, do této technologie mělo Rusko zájem investovat. Jordánsko však tento projekt zavrhlo kvůli nákladům.

V listopadu 2013 sdělilo JAEC, že by mohli postavit malý reaktor o výkonu přibližně 180 MW elektrických. V březnu 2017 byla podepsaná dohoda mezi JAEC a saudským králem Abdullahem o jaderných technologiích a technologiích obnovitelných zdrojů. Dohoda byla podepsaná kvůli studii proveditelnosti výstavby dvou malých modulárních reaktorů v Jordánsku. V listopadu minulého roku JAEC podepsal memorandum o porozumění se společností Rolls-Royce kvůli zajištění studie proveditelnosti výstavby reaktoru SMR. Později toho měsíce podepsal JAEC memorandum o porozumění se společností X-energy na zajištění hodnocení amerického návrhu reaktoru SMR.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..