Ve snaze přilákat nové talentované pracovníky, se jaderný průmysl snaží změnit svůj pohled na nové projekty a technologie. Podle nejnovějšího celosvětového indexu Global Energy Talent Index (GETI), zveřejněného 22. ledna, tomu „pomůže zbavit se zastaralého vnímání“. Aby však jaderné společnosti skutečně uspěly, „musí být vynalézavé s tím, jak vychovávají své pracovní síly,“ dodává zpráva o nabírání nových zaměstnanců a nových trendech zaměstnanosti. 

jaderná energie - Při náboru personálu jaderných elektráren je třeba kreativita - Zprávy (Yangjiang 5 control room Yangjiang Nuclear Power Co 2018) 1
Pracovníci ve velínu 5. bloku čínské jaderné elektrárny Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang) (Zdroj: Nuclear Power Co)

Zpráva je vytvořena společnostmi Airswift, globálním poskytovatelem řešení problému pracovní síly v energetických disciplínách, procesech a infrastruktuře, a Energy Jobline, stránkami nabízejícími práci pro energetický průmysl a průmyslový inženýring.

Jejich průzkum více než 17000 pracovníků zjistil, že 47 % jaderných profesionálů se obává o „následující talentovou krizovou situaci“. Odvětví řeší tuto otázku odložením důchodu starších zaměstnanců, ale „to nebude fungovat navždy,“ dodává zpráva, protože 28 % dotazovaných bylo starších 55 let a uvedli, že by do jaderného sektoru nyní nevstoupili, kdyby začínali svou kariéru.

Soutěž

Energetika zajišťuje největší zdroj soutěže pro talentované pracovníky, dodává zpráva. 36 % otevřených soutěží je zaměřeno na průmysl, ale digitalizace pomáhá společnostem zvyšovat procento najímaných pracovníků bez předchozích jaderných zkušeností.

V jaderném průmyslu existuje „aktuální potřeba po talentovaných pracovnících“ ze dvou důvodů. Prvním důvodem je fakt, že jsou některé role vysoce technicky specifické jaderné technologii a je těžké „tyto pozice zaplnit“. Druhým důvodem je vysoký věk zaměstnanců. V jádře je třetina lidí starších 55 let, v porovnání s ropným průmyslem, kde je pouze 20 % starších 55 let.

„Vzhledem k tomu, že je nedostatečný počet mladých pracovníků, není překvapením, že platy i nadále rostou. 52 % zaměstnaných odborníků sdělilo, že se odměna za poslední rok zvýšila,“ uvedla zpráva 2018 GETI.

Přibližně 18 % dotazovaných sdělilo, že jejich platy vzrostly o více jak 5 %, což bylo víc než očekávané. „Překvapivěji,“ však 12 % dotazovaných sdělilo snížení odměn. Mnohem více může mít tento fakt souvislost s odchodem personálu do důchodu, než s ekonomickými vyhlídkami, dodává zpráva.

„Jakékoliv snížení platů může jednoduše pocházet od starších zaměstnanců, kteří se přesunuli z plného úvazku na pouze částečný,“ sdělila Hannah Peet, generální ředitelka společnosti Energy Jobline. „Raději, než skákat do důchodu, volí starší pracovníci částečný úvazek.“

Manažerské příjmy se v posledním roce shodovaly s příjmy ostatních odborníků. Stojí za to poznamenat, že manažeři hlásili mnohem vyšší výkyvy v odměnách. 33 % uvedlo, že platy vzrostly o více jak 5 %, zatímco u zaměstnaných odborníků tak odpovědělo pouze 18 % dotazovaných.

Celkově se odvětví tváří optimisticky, pokud jde o zvyšování mezd. 66 % manažerů náboru a 64 % zaměstnaných odborníků očekává zvýšení mezd v několika následujících letech. Naděje jsou „obzvláště vysoké“ v Africe a na Středním východě, kde alespoň 80 % dotazovaných předpovídá rostoucí platy.

Globální mobilita

Starší manažeři a vedoucí pracovníci jaderného sektoru typicky zastávají své společnosti dlouhodobě. Mladí odborníci, kteří touží po pokroku do těchto rolí, musí hledat jinde, sděluje zpráva. Touha po pokroku je patrná z letošních dat stěhování. Přibližně 83 % odborníků sdělilo, že by zvažovali změnu regionu výkonu práce v případě kariérního postupu. V takovém případě by byla kariéra hlavním hnacím motorem.

Vyšší procentuální hodnota je překvapující, sdělila Janette Marx, generální ředitelka společnosti Airswift, která „zvažuje, jak lokalizovaná byla pracovní síla v jaderné technice v minulosti“. Dodala: „Vzhledem k tomu, že se Blízký východ a Asie staly ohnisky nové činnosti, můžeme vidět mnohem více odborníků, kteří zde hledají svou kariéru.“

Může se jednat o „nesoulad,“ mezi tím, kde chtějí pracovat a kde jsou příležitosti, sdělila zpráva. Evropa byla „regionem výběru“ potenciálních kroků. Tu následovala Severní Amerika.

„Nakonec by tento nesoulad mohl vyústit v krizi a způsobit, že by se rozvíjející oblasti mohly potýkat s problémy v případě, že by se odborníci odmítli přesouvat do lokalit, kde je jich třeba,“ sdělila Marx.

Dovednosti

Poptávka po inženýrech je vysoká, informuje přibližně třetina dotazovaných respondentů. Oblasti byli nejvíce ovlivněny nedostatkem kvalifikovaných strojních inženýrů a elektrikářů. Tato prázdná místa bylo velmi složité v těchto oblastech vyplnit kvůli „odlišným požadavkům“ jaderné energetiky, dodali. Řešení „nemusí být nedosažitelné, jak si myslí správci“.

Strojní a električtí inženýři z ostatních oblastí energetického průmyslu mají základní dovednosti k úspěchu v jaderné energetice, dodali. „Vše, co je zapotřebí k vyplnění jakýchkoliv děr je velký jaderně specifický výcvikový program, který nyní nabízí mnoho firem tohoto sektoru,“ dodali.

Personální manažeři se „těší z myšlenky“ najímání osob bez jaderného zázemí, zatímco by probíhalo rozšiřování učňovského vzdělávání. Rozšiřování programů vysokých škol je dalším přístupem, který jaderné společnosti berou v úvahu. Zpráva uvádí příklad z Číny, kde „chronický nedostatek“ odborníků inspiroval vytvoření jaderné univerzity, věnované výhradně vzdělání nových jaderných pracovníků.

Navíc digitalizace pomůže „zmírnit bolest“ jakékoliv krize spojené s nedostatkem pracovníků, informuje zpráva. Provozní efektivita a úspora nákladů dosažené prostřednictvím automatizace, by vyvážily nedostatek dovedností, největšího rizika, které nyní odborníci uvažují, dodali.

Zvyšování kvalifikace a rekvalifikace bude klíčové, dodali, jasnější přístup ke kariérnímu růstu je třeba pro přilákání talentovaných pracovníků.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..