Konsorcium pro rozvoj pokročilé jaderné medicíny, vedené společností Nuclear Research and Consultancy Group (NRG), bylo odměněno 7,7 miliony dolarů (173 miliony Kč) na rozvoj laboratoří FIELD-LAB. Tato holandská iniciativa je cílena na urychlení vývoje a zavedení nových radiofarmak.

jaderná energie - NRG obdržela financování vývoje a výzkumu jaderné medicíny - Zprávy (Petten Health Campus NRG) 1
Energy & Health kampus v Pettenu (Zdroj: NRG)

Příspěvek od organizace Kansen voor West (označovaná jako možnosti pro západ) patří do evropského fondu pro regionální vývoj (EFRO). NRG – provozovatel evropského reaktoru s vysokou hustotou toku neutronů v Pettenu, Nizozemí, sdělil, že příspěvek může „pomoci zintenzivnit a urychlit vývoj a implementaci FIELD-LAB“.

Sedm partnerů skupiny NRG v rámci konsorcia pokročilé jaderné medicíny zahrnuje různá holandská zdravotní střediska a jejich průmyslové partnery jako jsou: Nizozemský rakovinový institut – Antoni van Leewenhoek, Stichting Voorbereiding Pallas, Radboudumc, Erasmus MC, Amsterdam UMC, NucMed and FutureChemistry. Návrh je také podporován mezinárodně 15 organizacemi, včetně německého výzkumného centra rakoviny a BTG, kanadské farmaceutické společnosti.

NRG sdělila, že FIELD-LAB je „jedinečnou příležitostí pro vývoj nové jaderné medicíny, u které se předpokládá vzrůstající role v osobní léčbě života ohrožujících chorob, jako je rakovina.“

FIELD-LAB je popisována jako „kombinace jaderné infrastruktury, částečně existující a částečně nové, s vědomostmi společnosti NRG a expertízami a zdravotními vědomostmi a produkty partnerů laboratoře FIELD-LAB s cílem zajistit a zkrátit vývoj a zavedení řešení nové jaderné medicíny a radiofarmak. Na FIELD-LAB, mohou společnosti a instituty znalostí pracovat společně a kombinovat jejich akademické znalosti s realizací inovačních projektů radiofarmak.“

FIELD-LAB má být společným výzkumným a vývojovým centrem pro spolupráci a partnerství, usnadňující služby, které zahrnují: Vývoj a výzkum radiochemických laboratoří, vývoj procesu produkce, výzkum a vývoj materiálů, vývoj a implementace dobrých výrobních procesů (GMP) a schválení dodávek malého množství materiálů GMP.

FIELD-LAB bude založena na půdě energetického a zdravotního kampusu v Pettenu, přilehlého k reaktoru s vysokou hustotou toku neutronů, který zajišťuje výrobu přibližně třetiny nyní používaných radiofarmak na světě.

„Před několika lety se NRG zaměřila na stimulaci vývoje jaderných léků,“ sdělil obchodní ředitel společnosti NRG, Philippe Brouwers. „I přes ostatní věci jsme začali spolupracovat s několika partnery, jako jsou univerzity a nemocnice, abychom vypracovali plány pro FIELD-LAB. Kolem 30000 pacientů těží každodenně z produktů, které vyrábíme v Pettenu. Na základě výsledků dotací můžeme začít realizovat FIELD-LAB a přitom pomoci mnohem více pacientům v budoucnu.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..