Všechno hlavní vybavení bylo nyní instalováno na prvním ze dvou demonstračních bloků, stavěných v elektrárně Fu-čching (pynyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian). Montování parogenerátorů začalo na druhém bloku.

jaderná energie - Milník při instalaci vybavení na blocích Hualong One - Zprávy (Fuqing 5 main reactor pump January 2019 CNNC) 1
Instalace třetího hlavního cirkulačního čerpadla na pátém bloku čínské jaderné elektrárny Fu-čching (Zdroj: CNNC)

Instalace třetího a posledního hlavního cirkulačního čerpadla na pátém bloku elektrárny Fu-čching byla dokončena 5. ledna, oznámila to společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Společnost sdělila, že čerpadla mají „komplexní a speciální strukturu“. Jednotlivé díly pro čerpadla byly poslány na staveniště ke složení. Komponenty hlavního cirkulačního čerpadla pátého bloku přišly ve více jak 150 oddělených zásilkách. Otevírání zásilek proběhlo pod přísným dohledem, dodala CNNC.

Komponenty prvního hlavního cirkulačního čerpadla byly instalovány 10. prosince 2018. CNNC poznamenala, že všechny hlavní komponenty pátého bloku jsou nyní na staveništi, včetně komponent jaderného ostrova.

Mezitím začala instalace prvního ze tří parogenerátorů na šestém bloku elektrárny Fu-čching.

jaderná energie - Milník při instalaci vybavení na blocích Hualong One - Zprávy (Fuqing 6 steam generator December 2018 CNNC) 2
První parogenerátor je přemístěn do reaktorové budovy šestého bloku elektrárny Fu-čching (Zdroj: CNNC)

Komponenta, vážící 365 tun, byla navržena čínskou společností China Nuclear Power Institute a vyrobena společností Dongfang Electric Corporation. Parogenerátor byl dopraven na staveniště 20. prosince a 23. prosince byl převezen do reaktorové haly. Přitom začala příprava na jeho instalaci do celého systému.

Montáž reaktorové nádoby na šestém bloku byla dokončena 10. prosince.

V listopadu 2014 oznámila CNNC, že pátý a šestý blok elektrárny Fu-čching bude využívat domácí návrh tlakovodního reaktoru Hualong One. Bude se navíc jednat o první nasazení této technologie. Původně společnost předpokládala použití návrhu reaktoru ACP1000, ale plány se změnily s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská státní rada udělila konečné povolení pro výstavbu 5. a 6. bloku v dubnu 2015.

Lití betonu pátého bloku začalo v květnu toho roku a oficiálně tak započalo výstavbu bloku. Výstavba 6. bloku začala v prosinci stejného roku. Kupole pátého bloku byla instalovaná na budově kontejnmentu v květnu 2017 a tlaková nádoba reaktoru byla instalovaná v lednu minulého roku.

Dokončení obou bloků na jaderné elektrárně Fu-čching je naplánováno na rok 2019, respektive 2020.

Výstavba dvou bloků Hualong One (HPR1000) také nyní probíhá v Číně v elektrárně Fang-čcheng-kang (pchin-jin: Fangchenggang). Komerční provoz těchto dvou bloků se předpokládá na rok 2019 a 2020. Dva bloky HPR1000 jsou nyní ve výstavbě v Pákistánské jaderné elektrárně Karachi. Výstavba druhého bloku elektrárny Karachi začala v roce 2015 a 3. bloku v roce 2016. Jejich komerční provoz se předpokládá na tok 2021 a 2022. Bloky reaktoru HPR1000 jsou také naplánovány do britské jaderné elektrárny Bradwell. Ve Spojeném království nyní probíhá hodnocení návrhu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..