Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uspořádala pilotní regionální vzdělávací kurz v Obminsku, Rusku. Kurz se týkal zajištění zabezpečení radioaktivních materiálů se zahrnutím radioaktivních odpadů a přenosných zdrojů záření.

jaderná energie - MAAE vede nový kurz zabezpečení zdrojů ionizujícího záření - Zprávy (IAEA nuclear security guidance course A Rodriguez y Baena IAEA) 1
Pilotní tréninkový kurz v Obminsku (Zdroj: IAEA)

Celkem 24 expertů z dozorných orgánů sedmi zemí východní Evropy a centrální Asie, zahrnující Arménii, Azerbajdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgystán, Rusko a Uzbekistán, dokončili kurz trvající od 17. do 21. prosince 2018. Kurz se konal v Ruštině, jako hlavním jednacím jazyku většiny účastníků.

Výcvikový program byl založen na novém návrhu pokynu, jehož cílem bylo zvýšit zabezpečení radioaktivních materiálů, včetně poprvé zavedených konkrétních ustanovení pro používání a ukládání radioaktivního materiálu a nakládání s přenosnými zdroji ionizujícího záření.

Kurz zahrnuje moduly zabývající se konkrétními bezpečnostními hledisky aplikovatelnými pro přenosné zdroje, jako je zvýšení fyzických ochran, které by se obvykle nepoužívaly pouze na základě činnosti zdrojů.

„Mobilní zdroje, jako jsou například průmyslové radiografy, používané pro kontrolu integrity ropovodů, jsou stále v pohybu,“ sdělila Marina Labyntseva, zástupkyně ředitele mezinárodních záležitostí institutu Rosatomu pro celosvětovou jadernou bezpečnost a zabezpečení a také jedna z trenérů pilotního kurzu. „To z nich dělá jednodušší cíl pro krádeže, než u nepohyblivých, pevně umístěných, zdrojů záření, používaných například v radiační medicíně.“

MAAE poznamenala, že i když jsou přenosné zdroje méně radioaktivní v porovnání s těmi v nemocnicích, mohou být stále používány pro škodlivé účely. Celosvětově existují desítky tisíc takových zdrojů, dodali.

Kurz také zahrnul pokyny pro nakládání s odpadem z decommissioningu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů. Také zajišťuje modul ochrany proti vnitřním hrozbám: narušení bezpečnosti, které zahrnuje osoby s oprávněným přístupem k jaderným materiálům, kteří by mohli využívat svého práva k přístupu a obcházet tak fyzickou ochranu.

„Preventivní zabránění přijímání radioaktivních materiálů je důležité jak pro bezpečnost, tak pro jejich zabezpečení a nový výcvikový kurz pomůže národním autoritám řešit tuto problematiku lépe,“ sdělila Alessia Rodriguz y Beana, vedoucí týmu zabezpečení MAAE, mimo jiné zodpovědná za vývoj vzdělávacích materiálů.

MAAE sdělila, že zpětná vazba a poučení se z pilotního výcvikového programu bude také použito pro finalizaci standardního výcvikového materiálu založeného na sérii pokynů mezinárodní agentury z příručky číslo 11. Ta pojednává o provádění jaderné bezpečnosti a radí národním autoritám spíše v oblasti radioaktivních materiálů, než v oblasti ostatních jaderných materiálů, jako je uran, plutonium, nebo ozářené palivové soubory.

Konečné výcvikové materiály budou následně publikovány ve všech oblastech světa při kurzech v Angličtině Francouzštině, Ruštině a Španělštině.

Obsah příručky byl schválen a její publikování se předpokládá během prvního čtvrtletí 2019.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..