Mise mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) posoudila Vietnamskou infrastrukturu nového víceúčelového výzkumného reaktoru. Společně s hodnocením také nalezla potřebná vylepšení pro úspěšný a udržitelný vývoj projektu.

jaderná energie - MAAE pomáhá Vietnamu s plánováním nového výzkumného reaktoru - Zprávy (INIR RR mission to Vietnam December 2018 IAEA) 1
Mise MAAE do INIR-RR a Vietnamská delegace během rozhovorů v Hanoi, které proběhly 3. prosince 2018 (Zdroj: MAAE)

Ruská státní jaderná korporace Rosatom podepsala v červnu 2017 dohodu s Vietnamským ministerstvem vědy a technologií o založení centra výzkumu jaderné energetiky a technologií pod vietnamským institutem jaderné energetiky (VinAtom). Centrum bude mít základnu v Hanoi, ale zařízení budou jak na severu tak jihu země. Prvotní projekt počítá s novým výzkumným reaktorem o výkonu 15 MW. Provincie Lam Dong navrhla tři lokality pro výstavbu: Lac Duong District, poblíž existujícího výzkumného reaktoru Da Lat a další dvě lokality poblíž Long Khanh Town v provincii Dong Nai.

Podle MAAE vyžaduje provoz výzkumného reaktoru národní infrastrukturu. Ta zahrnuje právní a dozornou složku, které zajišťuje naplnění národních a mezinárodních závazků během plánování, návrhu, výstavby, provozu a vyřazování reaktoru z provozu.

Zpráva integrované jaderné infrastruktury organizace pro výzkum reaktorů (INIR-RR) se řídí mezinárodními „Milestones Approach“, které zajistí pokyny pro přípravu projektu výzkumného reaktoru. V tomto dokumentu je 19 otázek vztahujících se k jaderné bezpečnosti a zabezpečení jaderného palivového cyklu, nakládání s radioaktivním odpadem a financováním projektu.

Hodnocení INIR-RR proběhlo v Hanoi od 3. do 7. prosince 2018.

Vietnamská delegace, vedená náměstkem ministra vědy a technologií, Phama Cong Taca, poskytla množství dokumentů k usnadnění posouzení národní jaderné infrastruktury vyvinuté při přípravě projektu nového výzkumného reaktoru. Jeho provoz se předpokládá na rok 2026. Nové zařízení poslouží k zajištění diverzity potřebné v oblasti vzdělávání, výcviku, výroby radionuklidů a materiálového výzkumu.

„Vietnam demonstroval silnou vládní podporu a ztotožnění se s dlouhodobým národním závazkem vývoje jaderných infrastruktur pro nový výzkumný jaderný reaktor,“ sdělil vedoucí mise, Andrey Sitnikov. „Poznamenáváme, že Vietnam přijal celkový přístup k tomuto projektu, aby zajistil efektivní využití zdrojů při vývoji infrastruktury pro navrhovaný víceúčelový výzkumný reaktor.“

Tým poskytl doporučení a návrhy a přitom podtrhl oblasti činností, které by mu pomohly dosáhnout dalšího zlepšení. Mezi ně patří například posílení nezávislosti dozorného orgánu, aktualizace a rozšíření plánů rozvoje lidských zdrojů a poskytnutí detailnějšího hodnocení potenciálního použití výzkumného reaktoru.

Tým uvedl, že Vietnam používá informační centrum atomové energie pro veřejný přístup jako dobrou praxi zapojení akcionářů zainteresovaných stran, která by prospěla ostatním zemím zvažujícím projekty nových výzkumných reaktorů.

První mise INIR-RR byla provedena v Nigérii v únoru minulého roku. Závěrečná zpráva z mise mezinárodní agentury byla předložena Nigerijské vládě 12. prosince 2018.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..