Expertní tým z mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dokončil hodnocení PRE-SALTO (hodnotící bezpečnostní aspekty dlouhodobého provozování) ve španělských elektrárnách Ascó a Vandellós.

jaderná energie - MAAE hodnotí dlouhodobou bezpečnost ve Španělsku - Zprávy (IAEA SALTO review of Asco and Vandellos ANAV) 1
Tým expertů z MAAE a manažerský personál druhého bloku elektrárny Vandellós (Zdroj: ANAV)

První a druhý blok elektrárny Ascó vstoupily do komerčního provozu v letech 1984 a 1986, zatímco druhý blok elektrárny Vandellós začal svůj komerční provoz v roce 1988. Asociace Ascó-Vandellós II AIE (ANAV), provozovatelé obou elektráren připravují žádosti o prodloužení provozu elektráren po jejich plánované 40leté životnosti.

Mise SALTO (bezpečnostní hodnocení dlouhodobého provozu) je klíčovou strategií a elementem bezpečného dlouhodobého provozu (LTO) jaderných elektráren. Mise SALTO doplňuje programy mezinárodní agentury zaměřené na bezpečný provoz elektrárny (OSART) a činnosti nezbytné pro bezpečnost provozu. Hodnocení SALTO lze provést kdykoliv během životního cyklu elektrárny, ačkoliv je, podle MAAE, nejvhodnější čas během posledních 10 let provozu elektrárny. Mise SALTO a OSART jsou prováděny na žádost členského státu mezinárodní agentury pro atomovou energii, ve kterém má být přezkoumání provedeno.

Dvanáctičlenný tým přezkoumal připravenost, organizaci a programy spojené s dlouhodobým provozem a bezpečnostními standardy MAAE. Hodnocení, které bylo provedeno na žádost ANAV, začalo 15. ledna a bylo dokončeno 24. ledna.

Tým MAAE sdělil, že ANAV má dobrou základnu efektivní správy dlouhodobého provozu, a tak provozovatel ukázal, že provádí připravenost pro bezpečné dlouhodobé provozování. Sdělili, že stárnutí a aktivity spojené s LTO již nyní splňují mnoho doporučení ze standardů MAAE.

Hodnotící tým zjistil několik dobrých dovedností, které budou sdíleny s celosvětovým jaderným průmyslem, zahrnujícím dobrou údržbu a uživatelsky přívětivý návrh dokumentace. Dohromady tak zajišťují dobré základy pro LTO. Elektrárny mají také komplexní strategii identifikace a obnovení stárnoucích zařízení a komponentů. Navíc je zde efektivní řízení generačních obměn lidských zdrojů.

Tým mise poskytl několik doporučení pro budoucí posílení bezpečnosti dlouhodobého provozu elektráren Ascó a Vandellós, včetně toho, že společnost ANAV dokončila analýzu a dokumentuje hodnocení relevantní bezpečnosti vůči standardům MAAE, jako základu pro periodické hodnocení bezpečnosti. Provozovatel by měl také demonstrovat, že správa stárnutí všech aktivních struktur, systémů a komponent je na místě pro LTO. Společnost ANAV by měla implementovat a dokončit správu stárnutí elektrických, mechanických a řídících komponent pro LTO.

Tým, který zahrnoval experty z Argentiny, Finska, Francie, Irska, Nizozemí, Rumunska, Slovenska, Jižní Afriky a Spojených států, stejně jako dva pracovníky MAAE, poskytl návrh zprávy pro vedení elektrárny na konci mise. Konečná zpráva bude předložena vedení elektrárny dozornému orgánu a vládě během následujících 3 měsíců.

Vedení elektrárny sdělilo, že se zavázalo k plnění doporučení a požádalo o následnou misi na první a druhý blok jaderné elektrárny Ascó v lednu 2021 a na elektrárnu Vandellós v roce 2023.

José Antonie Gago, generální ředitel společnosti ANAV, sdělil: „Tato mise je důležitá, jelikož podporuje práci, kterou jsme udělali při přípravách na dlouhodobé provozování jaderných elektráren Ascó a Vandellós II.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..