Španělská flotila sedmi komerčně provozovaných jaderných reaktorů vyrobila v roce 2018 celkem 53,2 TWh elektřiny. Sice lehce zaostává za rokem 2017, kdy vyrobila 55,6 TWh elektřiny, ale stále se jedná o největší zdroj energie v zemi. Sdělila to průmyslová společnost Foro Nuclear.

jaderná energie - Jádro zůstává stále největším zdrojem ve Španělsku - Zprávy (vandellos foronuclear.jpg) 1
Španělská jaderná elektrárna Vandellos (Zdroj: Foro Nuclear)

Citováním údajů od provozovatele přenosové sítě Red Eléctrica de España (REE), sdělila společnost Foro Nuclear, že Španělská jaderná základna zajišťuje 7,09 % instalované kapacity, ale produkuje 20,39 % elektřiny.

Jaderné elektrárny byly provozovány průměrně 82,1 % času, dodala společnost Foro Nuclear.

Uhelné elektrárny vyrobily 14,29 % španělské elektřiny, přičemž se jedná pouze o 9,62 % instalované kapacity. Vodní energetika zabírá ve Španělsku 19,5 % instalované kapacity a vyrobila pouze 13,82 %.

Větrné elektrárny vyrobily 18,99 % elektřiny, přičemž jejich zastoupení je 22,04 % a solární elektrárny dodaly 2,9 % elektřiny a jejich zastoupení v energetické síti je 4,51 %.

Prezident společnosti Foro Nuclear, Ignacio Araluce, sdělil, že výkonnost jaderného sektoru „reprezentuje dostupnost, spolehlivost, stabilitu a předpověditelnost, kterou nabízí jaderná energetika, když je provozována kontinuálně a usnadňuje správné řízení elektrického systému.“

Sdělil, že jaderné elektrárny nevypouští skleníkové plyny, nebo částečky do atmosféry. V roce 2017 činila produkce z jaderných elektráren více jak 35 % bezemisní elektřiny.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..