Panel, vytvořený jako fórum k zajištění informací ohledně decommissioningu jaderné elektrárny Diablo Canyon vznikl pro komunitu poblíž elektrárny. Panel vyžaduje její decommissioning do 10 let od jejího plánovaného vyřazení v roce 2025.

jaderná energie - Jaderná elektrárna Diablo Canyon volá po urychleném decommissioningu - Zprávy (Diablo Canyon US NRC PGE) 1
Jaderná elektrárna Diablo Canyon (Zdroj: US NRC)

Diablo Canyon Decommissioning panel (DCDEP) uvedl doporučení v nově vydané strategické vizi 2018. To sděluje, že by decommissioning 2 bloků jaderné elektrárny měl začít ihned po jejím vyřazení z provozu, které je naplánováno na rok 2025.

Zpráva vyžaduje, aby byla zvolena radši volba „DECON“, při které začnou práce na dekontaminaci zařízení ihned poté, co bude vyvezeno palivo z reaktoru, než volba „SAFSTOR“, při které je elektrárna ponechána po nějakou dobu bez dekontaminace a čeká se, až se radioaktivní nuklidy rozpadnou a stanou se tak méně radioaktivní. Doba vymírání radionuklidů u metody „SAFSTOR“ může být až 60 let.

Společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) oznámila v srpnu 2016 plány na ukončení provozu dvou tlakovodních jaderných reaktorů v elektrárně Diablo Canyon, jediné stávající jaderné elektrárně v Kalifornii. První blok má být odstaven v roce 2024 a druhý v roce 2025. DCDEP byla následně zvolena společností jako dobrovolník, nikoliv dozorný orgán, podporující otevřenou komunikaci, zapojení veřejnosti a vzdělávání v oblasti decommissioningu a aktivitami spojenými s ním.

Strategická vize připravená společností DCDEP je „životní dokument,“ novelizovaný a zdokonalený pro pokračující proces decommissioningu. Jeho doporučení jsou založena na pohledu komunity a jejím vyjádření během veřejných setkání a workshopů, stejně jako prostřednictvím emailů, dopisů a ostatní korespondence.

„Decommissioning by měl začít okamžitě po odstavení reaktoru s cílem do 10 let dekontaminovat elektrárnu. Plánem je vyhnout se volbě „SAFSTOR“ (která by mohla prodloužit vyřazování elektrárny až na 60 let),“ doporučuje zpráva. Také doporučuje, aby bylo zohledněno zdraví a bezpečnost komunity. Oblast kvality životního prostředí by měla být na prvním místě při hodnocení efektivity a ceny metod decommissioningu. Ty by měly být co nejnižší, aby byly ušetřeny peníze akcionářů.“

Oblasti kolem elektrárny jsou „velkolepými přírodními zdroji,“ které je třeba zachovat „navždy“ za jejich současného přístupu a používání veřejností, dodává zpráva. Také vyzývá ke studii „účelových“ zařízení jako cestě ke snížení množství vytvářených materiálů z demolice. Tato zařízení by navíc vytvářela pracovní příležitosti pro obyvatelstvo této oblasti, čímž by byla vyvíjena ekonomika oblasti za současného zachování námořních zařízení, jako například vlnolamů a přidržených přístavů.

V nadcházejícím roce společnost DCDEP naplánovala semináře a setkání s tématem zaměřeným na ukládání použitých palivových souborů, vyhodnocení panelů, potenciálního přínosu ekonomice, jejímu vývoji a dopravě. Do vizí, cílů a doporučení zahrnující téma decommissioningu elektrárny budou zahrnuty nová zjištění v rámci vydané novelizované dokumentace pojmenované Strategické vize 2019.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..