Společnosti NuScale Power a Ultra Electronics Energy představily nový bezpečnostní displej a indikační systému pro malý modulární reaktor (SMR) NuScale. Displej, jak říkají, je první aplikací v oblasti programovatelných polí (FGPA) pro systémy zobrazování v reálném čase při použití v komerčním jaderném průmyslu.

jaderná energie - Inovativní technologie zlepšuje bezpečnost systému NuScale - Zprávy (NuScale SDI Displays NuScale) 1
Nový systém povede k mnohem předpověditelnějšímu a efektivnějšímu procesu (Zdroj: NuScale)

Inovativní zobrazovací systém ukazuje bezpečnostní a kritická data jaderné elektrárny ve vysokém rozlišení a s vysokou mírou grafiky pro každý z dvanácti jaderných modulů, které tvoří zařízení NuScale. Konfigurační displeje získávají vstupní informace z ochranného systému reaktoru NuScale. Tato data mohou být zobrazována také historicky, stejně jako mohou být zobrazovány informace související s bezpečností v reálném čase.

Použití FPGA technologie také znamená jednodušší, efektivnější a předpověditelnější návrh, sdělily obě  společnosti. Bezpečnostní displeje a indikační systémy ukazují data z elektrárny bez použití mikroprocesorů, operačního systému, nebo softwaru v prostředí provozu. Inovativní návrh má vylepšenou toleranci ke stárnutí a snižuje počítačové útoky na elektrárnu v porovnání s ostatními dostupnými systémy zobrazování.

Viceprezident společnosti Ultra, Mark Ealing, sdělil: „Tyto výjimečné nové bezpečnostní displeje ukazují, co je možné, když dvě inovující společnosti pracují společně a ukazují, jak mohou vypadat budoucí systémy instrumentace a řízení jaderných elektráren.“

Modulární lehkovodní jaderný reaktor NuScale je částečně vyroben v továrně a je schopen dodávat až 60 MW elektrických. Aktivní zóna, kompenzátor objemu a parogenerátory jsou umístěny uvnitř jediné tlakové nádoby. Modulární výstavba jaderného zařízení umožňuje postavit až 12 jednotlivých reaktorů NuScale. Systém dokáže dodávat jak elektřinu, tak také procesní teplo jak pro průmysl, tak vytápění městských částí, či odsolování mořské vody.

Dozorný orgán Spojených států (NRC) plánuje dokončení licenčního procesu tohoto návrhu v září 2020. Americké ministerstvo energetiky (DOE) v prosinci podepsalo memorandum o porozumění, zabývající se vytvořením dvou 12modulových demonstračních malých jaderných projektů, plánovaných v národních laboratořích Idaho.

Největším investorem do projektu NuScale je společnost Fluor Corporation.

Společnost Ultra Electronics je skupinou obchodníků, kteří spravují portfolio specializovaných možností, vytvářejících vysoce odlišná řešení produktů v oblasti obrany, letů do vesmíru, zabezpečení, kybernetiky, transportu a energetiky.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..