Japonská společnost Hitachi si je jistá, že zruší plány na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny ve Walesu, informovala tak nepotvrzená tisková zpráva ve Velké Británii a Japonsku 11. ledna.

jaderná energie - Hitachi ruší plány jaderné elektrárny Wylfa - Zprávy (wales nuclear) 1
Vizualizace jaderné elektrárny, poblíž elektrárny Wylfa (Zdroj: Power Technology)

Neočekávaná lhůta mezi měsíčními rozhovory společnosti Hitachi, Londýnem a Tokiem ohledně financování, by měla vést k tomu, že bude projekt opuštěn na schůzi představenstva. Informovaly tak noviny Nikkei.

Hitachi a její dceřiná společnost Horizon Nuclear Power navrhly výstavbu dvou pokročilých varných reaktorů v lokalitě Wylfa, Spojeném království, severně od Walesu. V červnu britská vláda potvrdila, že zvažuje přímé investice projektu.

Noviny Nikkei sdělily, že Hitachi utratila přibližně 2 miliardy liber (58 miliard Kč) na plánovanou elektrárnu, která by měla dodávat elektřinu přibližně pro 5 milionů domovů.

V říjnu 2018 byly drženy tři dny slyšení v rámci šesti měsíční formální prohlídky elektrárny ohledně výstavby nových reaktorů.

Jiná japonská společnost, Toshiba, zrušila plány výstavby tří reaktorů návrhu Westinghouse AP1000 v Cumbrii, na severozápadě Anglie. Stalo se tak před několika měsíci poté, co se jim nepodařilo najít kupce projektu.

Hitachi, Spojené království a japonská vláda vyjednávaly ohledně garantovaných cen elektřiny z jaderné elektrárny Wylfa. Potenciální částka se vyšplhala na 5 miliard liber (145 miliard Kč) ve Spojeném království.

Rozhovory ukázaly jak „obtížné je najít řešení, které by fungovalo po všech stránkách,“ uvedly průmyslové zdroje, podle deníku Guardian.

Odbory sdělily, že vyhlídka zrušení projektu výstavby elektrárny Wylfa byla velmi znepokojivá a ztráta dvou projektů v tak krátké době „by měla vyvolat velké znepokojení“ o závazku vlády vůči jaderné energetice.

Hitachi sdělila, že nedošlo k žádnému konečnému rozhodnutí. „V současné době v tomto ohledu nebylo učiněno žádné formální rozhodnutí. Společnost Hitachi vyhodnocuje projekt Horizon, včetně možného pozastavení a souvisejících finančních dopadů z hlediska ekonomické racionality jako soukromé společnosti,“ dodala.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..