EDF „aktivně provádí“ akční plán na odstranění problémů se svary na třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville. V této severofrancouzské elektrárně probíhá výstavba reaktoru EPR. Nyní budou probíhat horké testy elektrárny, dříve naplánované na konec roku 2018. Nyní je začátek těchto prací naplánován na druhou polovinu února. Sdělila to státem kontrolovaná společnost ve svém prohlášení.

jaderná energie - EDF sdělila, že horké testy třetího bloku Flamanville jsou naplánovány na příští měsíc - Zprávy (Flamanville 3 ddchecked courtesy EDF Médiathèque Alexis Morin Antoine Soubigou.jpg) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Flamanville ve Francii (Zdroj: nucnet.org)

Problémy se svary byly zjištěny v minulém roce. Kvůli tomu byla společnost EDF Energy nucena odložit spuštění bloku o výkonu 1600 MW elektrických na druhé čtvrtletí roku 2020. Přitom oznámila zvýšení nákladů na projekt z 10,5 miliardy euro (270 miliard Kč) na 10,9 miliardy euro (280 miliard Kč). Původní náklady na výstavbu byly v roce 2011 kolem 8 miliard euro (205 miliard Kč).

EDF sdělila 21. ledna, že náklady na výstavbu mají až do data spuštění zůstat na úrovni 10,9 miliardy euro (209 miliard Kč).

Ve svém prohlášení společnost neudala žádné datum komerčního provozu bloku. V květnu 2018 sdělili, že bude komerční provoz posunut o „několik měsíců“ a v září 2018 sdělil výkonný ředitel, Xavier Ursat, v rozhovoru s francouzskou jadernou skupinou SFE, že uvádění do provozu bylo naplánováno na konec roku 2019.

Společnost EDF již dříve sdělila, že zavážení paliva do bloku bylo naplánováno na konec roku 2018.

V červnu 2018 sdělila EDF, že 53 svarů na sekundárním okruhu je třeba opravit, zatímco dalších 10 bylo v pořádku. Dalších 85 svarů nebylo třeba opravovat, dodali.

Horké testy zahrnují kontrolu vybavení za podobných teplot a tlaků, jaké jsou v reaktoru během jeho provozu.

Na světě existuje 5 projektů výstavby reaktoru EPR: Třetí blok elektrárny Flamanville, třetí blok elektrárny Olkiluoto ve Finsku, Hinkley Point C ve Spojeném království (kde jsou plánovány 2 bloky EPR) a dva bloky elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) na jihu Číny. V prosinci 2018 přešel první blok elektrárny Tchaj-šan do komerčního provozu.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..