Neděle, 29 listopadu
Shadow

DOE financuje pokročilé palivo ATF firmy Westinghouse

Společnost Westinghouse Electric Company obdržela 93,6 milionů dolarů (2,1 miliardy Kč) na financování programu EnCore, vyvíjející palivo ATF (Accident-tolerant fuel) od amerického ministerstva energetiky (DOE).

Křemíkové palivové pelety vyrobené v národních laboratořích Idaho pro palivo společnosti Westinghouse (Zdroj: INL)

Společnost sdělila, že bude využívat financování v partnerství se společností General Atomics, jejich národní laboratoří a univerzitními partnery k urychlení zavedení testovacích tyčí, pokrytých křemíkovým karbidem do amerických komerčních reaktorů do roku 2022. Financování také podpoří implementaci první zavážky palivových souborů obsahujících testovací tyče EnCore. Jejich zavezení je naplánováno do druhého bloku jaderné elektrárny Byron, provozované společností Exelon Generation na začátku tohoto roku. Westinghouse obdržel první zásilku křemíkových pelet v prosinci. Ty jsou nyní vyráběné v národních laboratořích Idaho.

Palivové soubory ATF je přesný termín používaný pro popis nové technologie, která má zvýšit bezpečnost a výkonnost jaderného paliva. Taková paliva mohou zahrnovat nové materiály, návrh pokrytí a palivové pelety. DOE od roku 2012 podporuje vývoj ATF palivových souborů prostřednictvím jejich programu pokročilých palivových souborů, který má za cíl vyvinout nové pokrytí palivových proutků. To by lépe zvládalo nehody spojené se ztrátou chladiva v aktivní zóně. Přitom má nový typ paliva zlepšit ekonomiku normálního provozu a výkonnost paliva.

První fáze westinghousského programu EnCore zahrnuje dodání chromem dopovaného zirkoniového pokrytí pro zvýšenou odolnost vůči oxidaci a poskytující korozní odolnost a vyšší hustotu pelet pro lepší ekonomiku paliva. Druhá fáze bude obsahovat kompozitní materiál pokrytí, založený na křemíkovém karbidu a vyšší hustotě křemíkem dopovaných pelet k zajištění vyšší bezpečnosti a ekonomických výhod.

Testovací proutky paliva EnCore, které mají být vloženy do druhého bloku elektrárny Byron, budou obsahovat chromem dopované zirkoniové pokrytí, plněné křemíkovými peletami. Tyto pelety používají směs uranu a křemíku místo uranu a kyslíku k zajištění vyšší hustoty atomů uranu na jednu peletu. Díky tomu bude umožněn delší provoz, zvýšený výkon a vyšší vyhoření. Delší provozní cyklus může každoročně ušetřit miliony dolarů. Materiály také vedou až 4x lépe teplo, než směs uranu s kyslíkem, což dává mnohem více času při řešení nestandardních stavů.

Ken Canavan, šéf technologie společnosti Westinghouse, sdělil, že společnost byla potěšena získáním financování. „Ukazuje to na schopnosti společnosti Westinghouse, jakož i na dopad, že tyto typy investic mohou přinést nejbezpečnější a nejpokročilejší technologie na trh,“ dodal.

DOE pracuje se třemi společnostmi (Framatome, Global Nuclear a Westinghouse) na komercializaci jejich paliva a jeho nasazení v komerčních reaktorech do roku 2025. Framatome také nedávno obdržel financování ve výši 49 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) pro 28 měsíců trvající grant zaměřený na urychlení vývoje a komercializace jejich palivových souborů ATF.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..