Neděle, 29 listopadu
Shadow

Další grant z USA na vývoj pokročilého paliva EATF společnosti Framatome

Společnost Framatome získala 49 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) v rámci svého 28měsíčního grantu od amerického ministerstva energetiky na urychlení vývoje a komercializace paliva se zvýšenou odolností (EATF).

Palivo ATF od společnosti Framatome (Zdroj: Framatome)

Návrh paliva odolného nehodám (ATF-accident-tolerant fuel) zvyšuje výkonnost jak během normálního provozu, tak také poskytují obsluze více času během nehody spojené se ztrátou chladiva.

Společnost Framatome vyvíjí obě varianty, jak palivové soubory EATF pro blízký výhled, tak pro dlouhodobý výhled. Integrované řešení pro blízký výhled obsahuje pelety s pokrytím s příměsi chromu. Tyto palivové pelety a pokrytí disponuje vlastnostmi, které v kombinaci s ostatními nedávnými pokroky, přinesou hodnoty ke stávající základně jaderných elektráren prostřednictvím různých opatření, zahrnujících provozní flexibilitu a palivovou efektivitu.

Chromové pokrytí je charakteristikou palivových souborů ATF, které vyvíjí Framatome již několik let součástí programu zvýšení odolnosti palivových souborů v rámci grantu od amerického ministerstva energetiky. Program má za cíl komerčně nasadit pokročilé palivové soubory ATF do roku 2025. Tato práce také staví na několikaleté spolupráci s evropskými partnery, CEA a EDF ve Francii, stejně jako se švýcarskou jadernou elektrárnou Gösgen.

Dodatečné chromové pokrytí ke stávající slitině pokrytí nabízí výhody, zahrnující vylepšenou odolnost proti oxidaci za vysoké teploty, snížení vzniku vodíku během nehody a zvyšuje odolnost vůči opotřebení a úlomkům při normálním provozu, informovala společnost Framatome.

Navíc Framatome pokračoval při výzkumu pokrytí založeného na křemíkové a karbidové matrici s mnohem větším potenciálem. Pokračující výzkum a vývoj těchto nejmodernějších materiálů, souvisejících s výrobním procesem je kritický pro bezpečnost, čistotu a efektivitu výroby elektřiny.

Framatome sdělil, že finanční prostředky z grantu DOE jsou ve výši 10 milionů dolarů (225 milionů Kč). Dvouletý grant poskytuje finanční prostředky od roku 2016 a tím přispěje k pokroku v oblasti testování laboratoří a sběru dat, stejně jako programů ozařování. Dokonce bude grant podporovat následující vývoj pokročilých výrobních procesů a urychlení dlouhodobých řešení paliva EATF, zahrnující křemíkové a karbidové matrice palivového pokrytí.

„Návrhy EATF reprezentují další evoluci v technologiích podporujících dnešní a budoucí jaderné reaktory a odhaluje hodnoty společnosti Framatome a existujících jaderných elektráren,“ sdělil Bob Freeman, viceprezident pro obchod a servis severoamerického komerčního a zákaznického centra. „S podporou DOE, kongresu a našich průmyslových partnerů jsme napřed v plánování zpřístupnění této technologie paliva jaderným elektrárnám, které mohou poskytovat čistou a efektivní elektřinu.“

V červnu 2017 bylo oznámeno, že čtyři testovací palivové soubory společnosti Framatome (s chromem dopovanými peletami a chromovaným povlakem) budou zavezeny na začátku toho roku do druhého bloku jaderné elektrárny Vogtle v Georgii.

Framatome je jednou ze tří společností (ostatní jsou Global Nuclear Fuel a Westinghouse), které spolupracují na komercializaci konceptu jejich palivových souborů ATF do roku 2025. DOE začalo s programem ATF po roce 2011, kdy došlo k nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Jejich cílem bylo demonstrovat výkonnost vložených testovacích souborů do roku 2022 a přinést pokročilé palivové soubory na trh do roku 2025. Tento urychlený časový rámec je kritický, pokud mají palivové soubory ATF přinést výhody nyní provozovaným jaderným elektrárnám. Mnoho z nich má provozní licence do 30. let 20. století.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..