Connecticut vybral dvě nabídky jaderné energetiky v rámci nedávno přijatého statutu, který požaduje, aby americký stát provedl hodnocení jaderných elektráren a žádal nabídky o zdroje s nulovými emisemi oxidu uhlíku.

jaderná energie - Connecticut se hlásí k jaderné energetice - Zprávy (Millstone Plant USA DomEnergy Millstone) 1
Jaderná elektrárna Millstone v Connecticutu (Zdroj: Dominion Energy)

V červnu 2017 přijala americká vláda zákon umožňující jaderným elektrárnám nabízet se na trhu jako bez uhlíkový zdroj energie, podobně jako větrné, solární a vodní elektrárny. Ačkoliv je časový horizont žádosti rizikových elektráren v návrhu verze žádosti o návrh (RFP), vydaného oddělením energetiky a ochrany životního prostředí (DEEP)naplánován, může odložit zařazení jediné jaderné elektrárny v Connecticutu do této smlouvy až na rok 2023. V jaderné elektrárně Millstone jsou dva tlakovodní reaktory s celkovým výkonem 2088 MW elektrických a zajišťují přibližně 45 % výroby elektřiny státu.

Provozovatel elektrárny, Dominion Energy, v komentáři na předložení RFP společnosti DEEP, sdělil, že návrh zpožděného nasazení elektrárny Millstone v účasti na programu výroby bez uhlíkové elektřiny by zvýšilo nejistotu ohledně budoucnosti jaderné elektrárny.

Společnost DEEP 31. června sdělila, že obdržela přibližně 70 komentářů k návrhu. Komentáře „pečlivě přezkoumali“ předtím, než udělali změny v konečném RFP. V konečném dokumentu bylo kritické časové období přesunuto na 1. června 2022.

„Odevzdávající může časový horizont pozměnit tím, že poskytne důkazy v řízení PURA (veřejný dozorný orgán Connecticutu) o problematice své nabídky společnosti DEEP, kdyby byla považovaná za ohroženou před rokem 2022, uvádí RFP.

Guvernér Daniel Malloy a předseda komise DEEP, Robert Klee, oznámili 28. prosince, že Connecticut vybral dvě nabídky jaderné energetiky pro zdroje s nulovými emisemi uhlíku. Schválený výběr zajistí nízko uhlíkovou energii z jaderné elektrárny Seabrook, společnosti NextEra Energy v New Hamshire.

„Souhlasili jsme se společností PURA, že jaderné zařízení Millstone je ohroženo předčasným odstavením. Proto byl vytvořen hodnotící rámec, který nám umožňuje porovnávat náklady na udržení energetických zdrojů s náklady na jejich výměnu v průběhu času různými obnovitelnými zdroji energie,“ sdělil Klee. „Zůstáváme odhodlaní udržovat tento cenný zdroj nízko emisní elektřiny, za předpokladu, že je cenově dostupný, neboť pracujeme na dlouhodobé obměně prostřednictvím inteligentních investic do pobřežních větrných a solárních elektráren, spojených do jedné sítě. Také ale věříme, že si poplatníci zaslouží, a získají, konkurenceschopnější cenu elektřiny z jaderné elektrárny Millstone.“

Jaderná elektrárna Millstone předložila 24 různých nabídek pro různé délky a množství. Společnost DEEP vybrala 10letou nabídku na zhruba 50 % výnosu elektrárny.

„Společnost DEEP analyzovala tuto nabídku jako by to byly dvě oddělené nabídky: Jedna pro několik prvních let, kdy jaderná elektrárna není považována za ohroženou kvůli stávajícím tržním závazkům a druhá na poslední roky,“ sdělila kancelář guvernéra.

„Zvolená cena prvních tří let odráží cenu, kterou společnost Dominion předpokládá pouze za energii. Pro období ohrožené nabídky od roku 2022 do roku 2029 budou společnosti Eversource a United Illuminating směřovány k dohodě za cenu, která odráží náklady a rizika, kterým čelí společnost Dominion.“

Tato jednání mají být uzavřena do konce března.

Úřad guvernéra poznamenal, že obvyklá míra návratnosti vlastního kapitálu je 9 %. Ačkoliv sdělil, že společnost DEEP by měla zvážit 12 % – 15 % míru návratnosti pro obchod s jadernou elektrárnou v rámci dlouhodobé smlouvy“. Dodal, že Dominion stále hledá svou míru návratnosti, „což není v nejlepším zájmu poplatníků“.

Jaderná elektrárna Seabroock, která prozatím neuvedla, že je ohrožena předčasným odstavením, byla vybrána na základě své ceny 3,3 centu za kWh (74 haléřů za kWh), přičemž normální cena je 3,9 centu za kWh (87 haléřů za kWh). Kancelář guvernéra sdělila, že tato cena „překonává prognózu trhu a je vytvořena tak, aby ušetřila 18 milionů dolarů (403 milionů Kč) ročně během jejich 8letého období“.   

Smlouva s jadernou elektrárnou Seabroock začne v roce 2022 a činí 1,9 TWh elektřiny.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..