Belgické jaderně výzkumné centrum (SCK-CEN) a Institut National des Radioéléments (IRE) spolupracují na projektu recyklace vysoce aktivních zbytků z produkce radioizotopů pro lékařské účely.

jaderná energie - Belgie recykluje zbytky z výroby izotopů - Zprávy (BR2 reactor bridge SCK CEN) 1
BR2 je jeden ze tří provozovaných výzkumných reaktorů v Mol na severovýchodě Belgie. Reaktor je v provozu od roku 1963 a jedná se tak o nejstarší výzkumný reaktor v západní Evropě (Zdroj: SCK-CEN)

Belgie je jedním z pěti hlavních producentů a distributorů radioizotopů pro lékařské účely. Každoročně využívá téměř 7 milionů pacientů lékařské vyšetření, při kterém je aplikován molybden 99 (Mo-99), vyrobený v Belgii.

Nyní je více jak 25 % těchto izotopů vyráběno ve výzkumném reaktoru BR2, umístěném v centru SCK-CEN, v Mol. Tyto izotopy jsou chemicky upravovány (v zařízení IRE) předtím, než dorazí ke spotřebiteli. Zbytky z tohoto chemického procesu stále obsahují velké množství částí, které by mohly být znovu použity. Zbytky jsou nyní ukládány ve speciálních kontejnerech v IRE ve Fleurus.

Podle IRE budou tyto kontejnery pro zbytky naplněny do konce tohoto roku. Kontejnery byly již přeměřeny, navíc byly dokoupeny další skladovací kontejnery, které by měly umožnit skladování až do roku 2021.

Prostřednictvím projektu RECUMO (obnovení uranu z produkce Mo-99) bude SCK-CEN a IRE čistit zbytky z produkce radioizotopů „v souladu s nejstriktnějšími bezpečnostními standardy“. Zbytky budou zředěny nízko obohaceným uranem a dále vyčištěny v centru SCK-CEN, kde budou získány nízko obohacené substance s uranem vysoké kvality. Tyto substance bude možné dále využít. Projekt RECUMO umožní mimo jiné zpracování zbytků vytvořených při další výrobě radioizotopů v IRE.

„Toto partnerství veřejných sektorů poskytuje strukturované řešení správy veškerých radioaktivních zbytků uložených v zařízení IRE,“ sdělil generální ředitel zařízení IRE, Erich Kollegger. „Umožní to obnovení těchto substancí pro další využití při současném zajištění, že v Belgii zůstanou odborné znalosti, potřebné k zajištění bezpečné správy tohoto jaderného dědictví. Také to potvrdí naše excelentní vztahy s SCK-CEN, které jsme vytvářeli po mnoho let.“

Generální ředitel výzkumného centra SCK-CEN, Eric van Walle, dodal, že tím budou v Belgii vytvořeny nové infrastruktury zajišťující dlouhodobé pracovní pozice pro zaměstnance.

Projekt RECUMO obsahuje belgické závazky v oblasti zajištění bezpečnosti jaderných materiálů, sdělili to 3. ledna společnosti SCK-CEN a IRE ve společném prohlášení. Bude prováděna úzká spolupráce s následujícími institucemi: Generální ředitelství pro energetiku federálního hospodářství a veřejných služeb, SME, samostatně výdělečné instituce a belgický jaderný dozorný orgán.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..