Dvoustranná legislativa modernizuje americký dozor a podporuje založení licenčního rámce pro další generace pokročilých jaderných reaktorů. Legislativa byla podepsaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dokument Nuclear Energy Inovation and Modernisation Act (NEIMA) se stal zákonem 14. ledna.

jaderná energie - Americký dokument o jaderných inovacích se stává zákonem - Zprávy (US Captiol west front Architect of the Capitol) 1
Americká budova kapitolu, domova kongresu (Zdroj: Architect of Capitol)

Vedle návrhu dozorného orgánu Nuclear Regulatory Commission (NRC) ke změně licenčního procesu pro komerční pokročilá jaderná reaktorová zařízení, zákon zakládá nová opatření transparentnosti a odpovědnosti do rozpočtových a poplatkových programů dozorného orgánu. Také zavádí poplatek stávajícím jaderným reaktorům a řídí NRC, aby zvážil všechny cesty zvyšování účinnosti udělování licencí, včetně zkoumání bezpečnosti a proveditelnosti rozšíření licencí z 10 na 20 let. Nová legislativa má také řídit ministerstvo energetiky, aby zajišťovalo nejméně každých 10 let detailní dlouhodobý plán řízení jejich nadbytečných zásob uranu.

Maria Korsnick, prezidentka a generální ředitelka institutu US Nuclear Energy Institute, popsala dokument NEIMA jako „významný, pozitivní krok“ kupředu reformě výběru poplatků NRC. „Tato legislativa založila spravedlivější a transparentnější financování struktury, která bude mít prospěch ze všech provozovaných jaderných reaktorů v rámci budoucího licencování,“ dodala. „Návrh zákona také znovu potvrzuje podporu kongresu pro jaderné inovace tím, že pracuje na založení efektivní a stabilní struktury dozorného orgánu, který je tak připraven k licencování pokročilých jaderných reaktorů budoucnosti.“

Marilyn Kray, zvolená prezidentka americké jaderné společnosti, uvedla, že přijetí legislativy bylo „velkým vítězstvím“ pro národ a jeho jadernou komunitu. „Reformováním zastaralých zákonů bude NRC více volně investovat do licenčních aktivit vývoje a výzkumu pokročilých jaderných zařízení. To zrychlí nasazení nejmodernějších amerických jaderných systémů a povede k lepší připravenosti nových jaderných inženýrů a technologů,“ dodala.

Zákon byl představen v roce 2017 senátorem Johnem Barrassem z Wyomingu. 21. prosince byl schválen kongresem v poměru hlasů 361 ku 10. Senátem byl návrh schválen den předtím.

NEIMA je jedním z několika dvoustranných dokumentů, které podporují pokročilé jaderné inovace, který zvažoval 115. americký kongres, který skončil 2. ledna. Tyto zákony jsou: The Nuclear Innovation Capabilities Act (NEICA), the Nuclear Utilisation of Keynote Energy Act, the Advanced Nuclear Fuel Availability Act a legislativa pro urychlení takzvaných 810 povolení, potřebných pro vývoz technologií, vybavení a komponent. NEICA, která podporuje nasazení pokročilých reaktorů, také řídí ministerstvo energetiky při vývoji rychlých reaktorů pro účely testování pokročilých reaktorových paliv a materiálů. Tento zákon byl podepsán v říjnu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..