Kalifornská soukromá společnost Deep Isolation úspěšně umístila a následně vyjmula prototyp obalového souboru pro jaderný odpad stovky metrů pod zemí přes vrt prostřednictvím testu, který společnost popsala jako první svého druhu.

jaderná energie - Americká společnost demonstruje inovativní návrh ukládání radioaktivního odpadu - Zprávy (Borehole waste disposal test demonstration Jan 2019 Deep Isolation) 1
Pracovníci se připravují na protlačení nádoby do testovacího otvoru a umístit jej do horizontální části (Zdoj: Deep Disposal)

Prototyp obalového souboru, držící ocelovou tyč pro simulaci hmotnosti radioaktivního odpadu, byl snížen o 2000 stop (610 metrů) do stávajícího vrtu. Následně byl obalový soubor pomocí podzemního traktoru posunut o 400 stop (122 metrů) horizontálně do ukládací sekce. Obalový soubor byl následně uvolněn a kabel odpojen. O několik hodin později byl traktor umístěn zpět do otvoru, kde se zasouvala nádoba do země, aby ji vrátil zpět na povrch.

Test, kterého se účastnilo více jak 40 pozorovatelů z amerického ministerstva energetiky, jádra, průmyslu s ropou a plynem, investoři, ochránci životního prostředí a občané, byli první veřejností, kteří sledovali manipulaci s prototypovou nádobou pro hlubokou izolaci.

Ukládání v hlubokých vrtech (pomocí úzkých vertikálních vrtů do zemské kůry) byly považovány za možnost geologické izolace radioaktivního odpadu od 50. let minulého století. Koncept hlubinných vrtů byl vyvinut v zemích, jako jsou Dánsko, Švédsko, Švýcarsko a Spojené státy. Tato technologie však nebyla dosud implementovaná.

V roce 2016 byl vybrán ministerstvem energetiky tým vedený institutem Battelle Memorial, aby vyvrtal zkušební vrt do hloubky 16000 stop (4880 metrů), do krystalického skalního útvaru v Severní Dakotě jako součást studie proveditelnosti použití hlubinných vrtů pro ukládání jaderného odpadu.

Ve stejný rok mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila dokončení testů „ověření konceptu“ pro hlubinné ukládání malých objemů radioaktivních odpadů. Jelikož je koncept obecně považován za nákladné řešení pro ukládání velkých objemů odpadu v porovnání s podzemním úložištěm po těžbě, nebylo takové úložiště dříve uvažováno.

Patentovaná technologie hlubinné izolace využívá standardní technologii vrtání s použitím nástrojů a zařízení, často používaných v ropném a plynařském průmyslu. Společnost zajistila v minulém listopadu testování jejich vybavení, nástrojů a metod v komerčním testovacím zařízení pro ropné vrty.

Metoda předpokládá umístění jaderného odpadu v antikorozních obalových souborech. Typické rozměry obalových souborů jsou 9 až 13 palců (22-33 cm) v průměru a 14 stop na délku (420 cm). Ty se vkládají do vrtů, do skály, kde jsou stabilní po desítky až stovky milionů let. Vyvrtaná díra, která je vyložena nerezovou výstelkou začíná vertikální přístupovou sekcí, která se postupně zakřivuje, dokud není téměř vodorovná s mírným náklonem vzhůru. Tato horizontální „ukládací sekce“ by měla až 2 míle (3,2 km) na délku a leží někde od několika tisíc stop do 2 mil pod povrchem. Hloubka závisí na geologické lokalitě.

Jakmile je odpad umístěn na své místo, vertikální přístupová sekce vrtu a začátek horizontální ukládací sekce je utěsněn pomocí horniny, bentonitu a ostatních materiálů.

Klíčovou výhodou této metody jsou hloubka zakopání a skutečnost, že odpad je uložen ve vhodné geologické formaci mnohem níž, než jsou podzemní vody, ve skále. Materiál je navíc nasycen solným roztokem, který nemá žádnou komerční hodnotu a stagnuje po miliony let, sdělila společnost. Navíc malý průměr vrtu vyžaduje menší narušení skalního podkladu, než důlní úložiště.

Šéf technologie hlubinné izolace, Richard Muller, sdělil, že společnost využívala existující vrtnou technologii pro „neočekávané a extrémně důležité“ nové použití.

„Právě teď mají spojené státy asi 80000 tun vysoce radioaktivního jaderného odpadu. Něco s tím musí být uděláno a každá větší vědecká skupina, studující možnosti ukládání odpadu pod zem, došla k závěru, že se jedná o nejbezpečnější současné i budoucí řešení,“ dodal. „Vyvrtávané úložiště umožňuje hlubší ukládání při současném menším narušení skalního podkladu. Jedná se jak o levnější, tak bezpečnější řešení, než úložiště po těžbě.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..